Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» We wsi Żubronajcie.

Galeria: Suwalszczyzna Włącz pokaz slajdów

 
We wsi Żubronajcie.

Tytuł zdjęcia: We wsi Żubronajcie.


Autor: Henryk Milewski
Data dodania: 2012-08-22
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 1225 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: "Widugiery,Żubronajcie  żeby was wymówić,piękne imiona, potrzebny głos fletu nad powierzchnią jeziora. Widugiery,Żubronajcie  strumyczku schowany w lesie. Pszczoły w koronie rozkwitłej lipy  muzyka gospodarzy prowadzących przedwieczorne rozmowy na gankach przeszklonych. Wieje zieleń od lasu i aż tu przynosi swój chłód,swoje senne źródełko. Gniazdo na królującej topoli. I pisklę w kołysce,przewijane przez czułe ręce kobiety. Widugiery,Żubronajcie  nie ma takich skrzypiec,aby wasze piękne imiona roznieść po gęstniejących lasach. Liście czuwającej wierzby. Grządki cebuli i kopru,kapliczek dla pszczół i mrówek Jezioro nad ranem w swojej uciszonej wodzie odsłoni ci twarz. Przemyje kurz gościńców świata. W jodle rozchwiana cisza wstępuje w niebo i w serce. Pod latarką serca idę. Noc.Wilcze oczy gwiazd.Zbite w ciemność drogi. Pod latarką serca idę. Autorem tego wiersza jest poeta Leszek Moczulski,rodowity Suwalczanin,absolwent Liceum im.M Konopnickiej w Suwałkach z roku 1956,autor tekstów wielu piosenek "Skaldów".
Miejscowość: Żubronajcie
Kraina: Suwalszczyzna
Województwo: podlaskie
Schowaj mapę

Suwalszczyzna

Suwalszczyzna to jedna z najpiękniejszych krain w Polsce. Wystarczy wymienić takie atrakcje, jak jezioro Hańcza, Góra Cisowa, Oz Turtulski, Głazowisko Bachanowo czy Rutka, aby uświadomić sobie, jak malownicza to ziemia. A przecież to tylko kilka miejsc, w dodatku wszystkie położone w granicach Suwalskiego Parku Krajobrazowego.

Suwalszczyzna sięga jeszcze daleko na południe. Obejmuje swym zasięgiem także jezioro Wigry i Puszczę Augustowską, przez którą prowadzi jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce: Czarnej Hańczy. Nikomu nie trzeba też zachwalać uroków Augustowa i otaczających go jezior oraz szlaku Rospudy czy Blizny.

Na Suwalszczyźnie znajduje się także jeden z najwspanialszych zabytków hydrotechnicznych w Polsce – Kanał Augustowski, który jest jednocześnie najdłuższym zabytkiem w naszym kraju (ma ponad 100 km długości).
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych