Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Główny trakt w Sejnach

Galeria: Suwalszczyzna Włącz pokaz slajdów

 
Główny trakt w Sejnach

Tytuł zdjęcia: Główny trakt w Sejnach


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2010-01-18
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 2664 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: O Sejny i okolice miasta toczyła się w ostatnich miesiącach I wojny światowej zacięta walka polityczna i dyplomatyczna. Apetyt na ziemię w tym rejonie miały sąsiednie państwa. Po pierwsze Niemcy, po drugie Litwa. Ze zdaniem Polski - trzeba to z bólem przyznać, w początkowym okresie sporu absolutnie się nie liczono. Szczególnie ostro za przyznaniem Sejn i powiatów byłej guberni suwalskie Litwie występowali dyplomaci niemieccy. Zagrożenie zajęcia powiatów wywołało spontaniczny, ale zarazem zbrojny opór polskich patriotów. Nad ranem, 22 sierpnia 1919 roku wybuchła rewolta, która do historii przeszła pod nazwą powstanie sejneńskie. Straty Polaków po zaciętych walkach o Sejny to 37 zabitych i ponad 70 rannych. Straty strony litewskiej - z powodu braku jakichkolwiek danych - nigdy nie zostały oszacowane.
Miejscowość: Sejny
Kraina: Suwalszczyzna
Województwo: podlaskie
 
Schowaj mapę

Suwalszczyzna

Suwalszczyzna to jedna z najpiękniejszych krain w Polsce. Wystarczy wymienić takie atrakcje, jak jezioro Hańcza, Góra Cisowa, Oz Turtulski, Głazowisko Bachanowo czy Rutka, aby uświadomić sobie, jak malownicza to ziemia. A przecież to tylko kilka miejsc, w dodatku wszystkie położone w granicach Suwalskiego Parku Krajobrazowego.

Suwalszczyzna sięga jeszcze daleko na południe. Obejmuje swym zasięgiem także jezioro Wigry i Puszczę Augustowską, przez którą prowadzi jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce: Czarnej Hańczy. Nikomu nie trzeba też zachwalać uroków Augustowa i otaczających go jezior oraz szlaku Rospudy czy Blizny.

Na Suwalszczyźnie znajduje się także jeden z najwspanialszych zabytków hydrotechnicznych w Polsce – Kanał Augustowski, który jest jednocześnie najdłuższym zabytkiem w naszym kraju (ma ponad 100 km długości).
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych