Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Kościół w Płocicznie obserwowany z... Gawrych Rudy

Galeria: Wigry Włącz pokaz slajdów

 
Kościół w Płocicznie obserwowany z... Gawrych Rudy

Tytuł zdjęcia: Kościół w Płocicznie obserwowany z... Gawrych Rudy


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2015-02-21
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3406 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: To nasz najukochańszy widok. To jedyne miejsce, do którego wracamy od lat już dwudziestu... Rok bez tego widoku jest rokiem straconym :-).
Miejscowość: Płociczno
Kraina: Wigry
Województwo: podlaskie
Tagi: kościoły noc  
Schowaj mapę

Wigry

Znajdujące się w Wigierskim Parku Narodowym jezioro Wigry należy do najpiękniejszych w Polsce. Jest także największym zbiornikiem wodnym Suwalszczyzny i jednym z najgłębszych w kraju (73 m).  Swoim kształtem przypomina literę "S". Właśnie od takiego ukształtowania jezioro zawdzięcza swoją nazwę, która wywodzi się od jaćwieskiego słowa wingris (kręty, wijący się).

Jezioro Wigry podzielone jest na trzy otwarte zbiorniki wodne zwane plosami. Są to: Plos Bryzglowski, Plos Zakątowski oraz Plos Wigierski. Na całym akwenie znajduje się sześć wysp: Ordów, Walędziak, Ostrów, Krowa, Brzozowe oraz Kamień.  Zwłaszcza pierwsza i ostatnia z nich są szczególnie malownicze.

Niewątpliwym ewenementem jeziora Wigry jest to, że prawie w całości otoczone jest lasem, co przy tak dużym akwenem należy do prawdziwej rzadkości. W skład krainy Wigier wchodzą także liczne mniejsze jeziorka m.in. Długie, Muliczne, Okrągłe, Leszczewek i inne.  Przez jezioro prowadzi jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce – Czarnej Hańczy.

Na północy, na wysuniętym w jezioro półwyspie, znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków Suwalszczyzny – dawny kościół i klasztor Kamedułów w Wigrach.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
robi wrażenie drogi Szymonie - pozdrawiam

Autor: Stefan Sapeta   Dodano: 2015-02-21  22:09:23
*****

Autor: Kajetana Snopek   Dodano: 2015-02-21  19:11:56
zobacz wszystkie komentarze w serwisie