Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Wigry - kościół i klasztor Kamedułów

Galeria: Wigry Włącz pokaz slajdów

 
Wigry - kościół i klasztor Kamedułów

Tytuł zdjęcia: Wigry - kościół i klasztor Kamedułów


Autor: Krzysztof Wydra
Data dodania: 2009-05-08
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 8234 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Były klasztor Kamedułów położony jest na malowniczym wzgórzu nad jeziorem Wigry. Na początku istniał tu w czasach księcia Witolda dwór myśliwski, który rozbudował Władysław IV. W 1667 roku król Jan Kazimierz nadał wyspę wraz z zabudowaniami, okoliczne jeziora oraz duży kawał puszczy zakonowi kontemplacyjnemu Kamedułów. Kameduli przybyli tu w roku 1668 i założyli swoją siedzibę. Pobudowali kaplicę, kościół i potrzebne zabudowania gospodarcze. W 1694 roku przystąpili do budowy zespołu klasztornego z kościołem i budynkami gospodarczymi. Projekt architektoniczny opracował włoski architekt Piotr Putini.
Miejscowość: Wigry
Kraina: Wigry
Województwo: podlaskie
Schowaj mapę

Wigry

Znajdujące się w Wigierskim Parku Narodowym jezioro Wigry należy do najpiękniejszych w Polsce. Jest także największym zbiornikiem wodnym Suwalszczyzny i jednym z najgłębszych w kraju (73 m).  Swoim kształtem przypomina literę "S". Właśnie od takiego ukształtowania jezioro zawdzięcza swoją nazwę, która wywodzi się od jaćwieskiego słowa wingris (kręty, wijący się).

Jezioro Wigry podzielone jest na trzy otwarte zbiorniki wodne zwane plosami. Są to: Plos Bryzglowski, Plos Zakątowski oraz Plos Wigierski. Na całym akwenie znajduje się sześć wysp: Ordów, Walędziak, Ostrów, Krowa, Brzozowe oraz Kamień.  Zwłaszcza pierwsza i ostatnia z nich są szczególnie malownicze.

Niewątpliwym ewenementem jeziora Wigry jest to, że prawie w całości otoczone jest lasem, co przy tak dużym akwenem należy do prawdziwej rzadkości. W skład krainy Wigier wchodzą także liczne mniejsze jeziorka m.in. Długie, Muliczne, Okrągłe, Leszczewek i inne.  Przez jezioro prowadzi jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce – Czarnej Hańczy.

Na północy, na wysuniętym w jezioro półwyspie, znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków Suwalszczyzny – dawny kościół i klasztor Kamedułów w Wigrach.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych