Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Tyniec w zimowej szacie

Galeria: Tyniec Włącz pokaz slajdów

 
Tyniec w zimowej szacie

Tytuł zdjęcia: Tyniec w zimowej szacie


Autor: Barrenn
Data dodania: 2012-01-16
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1478 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Miejscowość: Tyniec
Kraina: Małopolska
Województwo: małopolskie
Tagi: kościoły  
Schowaj mapę

Tyniec

Tyniec jest dawną podkrakowską wsią włączoną do stolicy Małopolski w 1973 r. Miejscowość znana jest, przede wszystkim, jako siedziba klasztoru benedyktynów, który istnieje tu od 1044 r.

Opactwo, wielokrotnie niszczone, m.in. w wyniku najazdu Mongołów, Potopu Szwedzkiego, pożaru, dziś ma się dobrze. Położone na skarpie nad Wisłą zachwyca swoim monumentalizmem. Roztacza się z niego przepiękny widok na rzekę i wieś Piekary położoną na jej drugim brzegu.

Mimo wielu historycznych zawirowań na terenie klasztoru zachowały się elementy starych części budowli - fragmenty muru na dziedzińcu, a także XVII-wieczna studnia z daszkiem zbudowana bez użycia gwoździ. Centralną budowlą całego założenia klasztornego jest kościół św. św. Piotra i Pawła, który po przebudowach ma wczesnobarokową formę architektoniczną z l. 1618-22. Z pierwotnej romańskiej budowli z 2 poł. XI w. zachowały się fundamenty i fragmenty murów pod wschodnią częścią kościoła. Kilkadziesiąt lat temu w jego podziemiach odkryto groby siedmiu opatów i złoty kielich podróżny, który obecnie można zobaczyć na Wawelu.

W Tyńcu znajduje się także stepowy rezerwat przyrody Skołaczanka utworzony w 1957 r.
 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Tyniec w zimowej szacie
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
*****

Autor: Słonecznik (Maryla)   Dodano: 2013-03-09  16:25:55
Nawet sobie nie wyobrażasz jak mnie uradował ten wpis ! Najczęściej każdy ( wiem o tym doskonale, bo się zderzyłem już kilka razy z problemem) post odmienny od banału i truzimu, jest przyjmowany jako bezprzykładny atak. Przez co na ogół, skutkuje natychmiastową, śmiertelną obrazą. Wbacz, ale z wrodzonej subtelności ,ie napiszę dlaczego tak się dzieje. Dziękuję Ci, że jesteś na krajobrazach.....

Autor: Ryszard Biskup   Dodano: 2012-01-17  08:13:44
wcale jej nie odebrałam kąśliwie, a że kadr klasyczny to doskonale zdaję sobie sprawę :)

Autor: Barrenn   Dodano: 2012-01-16  22:35:09
Dziękuję i już się cieszę. Zaraz tam, oklepany ! Piękno posiada często standartowy stygmant i tyle. Sama - jako krakowianka - doskonale to wiesz. Dlatego - proszę - nie śpiesz się. Patrzę na ten Tyniec naprawdę z wielką przyjemnością, piekielnie lubię to fascynujące miejsce. To bezwględnie jeden z bardziej magicznych adresów w Polsce. Ile razy tam jestem, zawsze znajduję nowy, zaskakujący motyw. Natomiast pomieszczona co nieco niżej uwaga o metodzie i o kadrach z lewego brzegu, w żadnym wypadku nie ma złośliwych konotacji :-).

Autor: Ryszard Biskup   Dodano: 2012-01-16  21:06:47
Ryszardzie obiecuję dodać mniej oklepany kadr :) :)

Autor: Barrenn   Dodano: 2012-01-16  20:44:46
Nie wiem - bo nie liczę - które to już ujęcie klasztoru z tamtej strony Wisły wklejone na polskiekrajobrazy. O metodzie na klasyczne zdjęcie wpisane w kanon Kieleckiej Szkoły Krajobrazu, ukuto kiedyś w Polsce przekąśliwą anegdotę, że na zboczu góry Klonówka nad Masłowem sterczy samotna sosna. Wystarczy na nią się wdrapać i wycelować obiektyw w dolinę, a będzie brzytwa zdjęcie ze świętokrzyskimi pasiakami chłopskich pól :-). Potem, potem wymyślono, że na tej samej górze wybetonowano odpowiedni krąg z odciskami stóp. Wystarczyło w to miejsce wdepnąć, by wykonać klasyczny kadr KSK. Czy podobne miejsce istnieje pod Tyńcem ? To żart, oczywiście, tylko żart. Piękne ujęcie :-)

Autor: Ryszard Biskup   Dodano: 2012-01-16  19:44:07
zobacz wszystkie komentarze w serwisie