Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: LutowiskaWłącz pokaz slajdów

Kościół w Lutowiskach
Tyle zostało z synagogi w Lutowiskach...
Lutowiska - neogotycki kościół p.w. św. Stanisława Biskupa
Lutowiska. Pierwszy tegoroczny śnieg
Jaki jest koń, każdy widzi... Lutowiska
Ruiny synagogi. Lutowiska
Przydrożny krzyż. Lutowiska
Lutowiska się zielenią...
Lutowiska

Lutowiska

miejscowość

Lutowiska to niewielka osada leżąca u podnóża wschodniej części Otrytu. Ich nazwa wywodzi się z ruskiego słowa "letowyszcze" oznaczającego miejsce letnich wypasów.

Wieś założono w XVI w., a że leżała ona na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych, m.in. z Sanoka do Przełęczy Tucholskiej i Siedmiogrodu, o prawa miejskie w XVIII w. wystarał się dla niej Ludwik Urbański. Miasteczko zostało początkowo nazwane Urbanice i otrzymało od Augusta III prawo do organizowania dziesięciu jarmarków rocznie. W XIX w. jarmarki lutowickie były słynne w całej Europie.

Prawa miejskie Lutowiska utraciły w 1919 r. Co ważne, Lutowiska były największym skupiskiem żydowskiej ludności w obecnych granicach polskich Bieszczadów. Niestety miejscowi żydzi zostali wymordowani przez gestapowców podczas II wojny światowej. Niemieckie wojska zniszczyły także synagogę i pożydowskie domy. W efekcie ze starej zabudowy pozostała w Lutowiskach jedna drewniana willa.

W latach 1945-51 Lutowiska były w granicach ZSRR i na długie lata otrzymały nazwę Szewczenkowo. Puste domy zamieszkali osadnicy z różnych stron Polski a także przesiedleńcy z przekazanej Sowietom Sokalszczyzny.

Dziś Lutowiska w niczym nie przypominają dawnej miejscowości. Śladami przeszłości są drugi pod względem wielkości w Bieszczadach kirkut oraz stary cmentarz (najstarsze nagrobki pochodzą z początku XIX w.). Tuż obok niego niegdyś stała cerkiew, która, opuszczona w 1951 zniszczała, nie doczekawszy się opiekuna. W jej miejscu mieszkańcy ustawili pamiątkowy krzyż.