Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Żywiec w bezśnieżny styczniowy dzień. Ratusz.

Galeria: Beskid Żywiecki Włącz pokaz slajdów

 
Żywiec w bezśnieżny styczniowy dzień. Ratusz.

Tytuł zdjęcia: Żywiec w bezśnieżny styczniowy dzień. Ratusz.


Autor: Halina
Data dodania: 2018-01-20
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 2307 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Ratusz w Żywcu  pierwszy budynek ratusza został wzniesiony w 1706 r. na miejscu kamienicy, którą zapisała miastu w testamencie Magdalena Kantorowska. 16 października 1706 r. dokonano uroczystego otwarcia obiektu. Obecny ratusz wzniesiono w 1868 r.. na miejscu poprzedniego drewnianego. Był on siedzibą władz miejskich, policji, instytucji miejskich oraz sądu grodzkiego i aresztu. Po II wojnie światowej biura Urzędu Miejskiego mieściły się w wyburzonej obecnie oficynie i na parterze ratusza. Pozostałą część ratusza zajmował sąd i prokuratura. Obecnie po gruntownym remoncie, którego koszty przekroczyły milion euro, budynek ten znów jest wizytówką miasta i najładniejszą kamienicą na żywieckim rynku, chociaż kolor, na jaki go pomalowano, budzi wiele kontrowersji wśród mieszkańców. Architektura ratusza w dużym stopniu nawiązuje do architektury synagogalnej okresu XIX wieku. Świadczyć o tym mogą wysokie potrójne okna, zakończone półkoliście, żelazne kolumienki między nimi oraz rozety.
Miejscowość: Żywiec
Kraina: Beskid Żywiecki
Województwo: śląskie
Schowaj mapę

Beskid Żywiecki

Beskid Żywiecki - fantastyczne zdjęcia, opisy, felietony, co warto zobaczyć, dokąd pójść. Beskid Żywiecki zachwyca, zobacz koniecznie!

Beskid Żywiecki dzieli się na trzy grupy górskie: Wielkiej Raczy i Rycerzowej, Pilska i Romanki oraz Babiej Góry i Policy. To drugie co do wysokości, po Tatrach, góry w Polsce. Do najwyższych szczytów należą Babia Góra, Mała Babia Góra, Pilsko oraz Romanka.

Beskid Żywiecki to jedne z najpiękniejszych gór w naszym kraju. Charakteryzują się pasmowym układem szczytów i są stosunkowo łatwo dostępne dla turystów. Po osiągnięciu pewnej wysokości długi czas możemy wędrować po względnie płaskich pasmach górskich. Eksploracji Beskidu Żywieckiego sprzyja także gęsta sieć schronisk górskich, z których wiele odznacza się niepowtarzalnym klimatem m.in. Rysianka, Lipowska, Wielka Racza, Rycerzowa, Markowe Szczawiny, Hala Krupowa.

Niezaprzeczalnym atrybutem Beskidu Żywieckiego są także położone wysoko pod szczytami, na przełęczach i wierzchowinach górskie hale do dziś służące wypasowi owiec. Rozciągające się z nich widoki i panoramy należą do najbardziej rozległych w Beskidach. PolskieKrajobrazy.pl polecają szczególnie hale: Na Małej Raczy, Rycerzową, Cudzichową, Malorkę (lub Malarkę), Jodłowcową, Łyśniowską, Pawlusią i Majcherkową.

W Beskidzie Żywieckim znajduje się także jeden z największych ośrodków narciarskich w Polsce – Korbielów.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
*****

Autor: Waldemar Jan   Dodano: 2018-01-28  09:10:44
pięknie się prezentuje

Autor: Zdzisław Barut   Dodano: 2018-01-21  11:43:54
super.

Autor: Stefan Sapeta   Dodano: 2018-01-20  20:42:43
******

Autor: henkosz (Henryk Dymczyk)   Dodano: 2018-01-20  20:10:56
zobacz wszystkie komentarze w serwisie