Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Babia Góra - osuwiska skalne

Galeria: Beskid Żywiecki Włącz pokaz slajdów

 
Babia Góra - osuwiska skalne

Tytuł zdjęcia: Babia Góra - osuwiska skalne


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2010-07-08
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 1  Odsłon: 4838 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Stoki Babiej Góry są ścianą największej w całych Karpatach fliszowych zerwy skalnej, co powoduje, że wyrazistość i wielkość form rzeźby terenu na Babiej Górze nie znajduje swoich odpowiedników w pozostałych częściach Beskidów. Wpływa na to dodatkowo fakt znacznego wypiętrzenia masywu ponad otaczające go tereny - sąsiednie grzbiety przewyższa on ok. 500 m, zaś pobliskie doliny o ok. 1100 m.
Kraina: Beskid Żywiecki
Województwo: małopolskie
Tagi: góry przyroda  
Schowaj mapę

Beskid Żywiecki

Beskid Żywiecki - fantastyczne zdjęcia, opisy, felietony, co warto zobaczyć, dokąd pójść. Beskid Żywiecki zachwyca, zobacz koniecznie!

Beskid Żywiecki dzieli się na trzy grupy górskie: Wielkiej Raczy i Rycerzowej, Pilska i Romanki oraz Babiej Góry i Policy. To drugie co do wysokości, po Tatrach, góry w Polsce. Do najwyższych szczytów należą Babia Góra, Mała Babia Góra, Pilsko oraz Romanka.

Beskid Żywiecki to jedne z najpiękniejszych gór w naszym kraju. Charakteryzują się pasmowym układem szczytów i są stosunkowo łatwo dostępne dla turystów. Po osiągnięciu pewnej wysokości długi czas możemy wędrować po względnie płaskich pasmach górskich. Eksploracji Beskidu Żywieckiego sprzyja także gęsta sieć schronisk górskich, z których wiele odznacza się niepowtarzalnym klimatem m.in. Rysianka, Lipowska, Wielka Racza, Rycerzowa, Markowe Szczawiny, Hala Krupowa.

Niezaprzeczalnym atrybutem Beskidu Żywieckiego są także położone wysoko pod szczytami, na przełęczach i wierzchowinach górskie hale do dziś służące wypasowi owiec. Rozciągające się z nich widoki i panoramy należą do najbardziej rozległych w Beskidach. PolskieKrajobrazy.pl polecają szczególnie hale: Na Małej Raczy, Rycerzową, Cudzichową, Malorkę (lub Malarkę), Jodłowcową, Łyśniowską, Pawlusią i Majcherkową.

W Beskidzie Żywieckim znajduje się także jeden z największych ośrodków narciarskich w Polsce – Korbielów.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Dzięki za ciepłe słowa. Mnie podczas tegorocznego pobytu na Babiej zaskoczył najbardziej kolor jej zboczy - nieprawdopodobnie zielony. Chyba nigdy nie byłem na niej podczas ichniejszej wiosny. Do tej pory babiogórskie trawy były albo rudawe albo białe - skute szronem i lodem :-).

Autor: Szymon Narożniak   Dodano: 2010-07-08  12:55:41
Świetne zdjęcie o tematyce górskiej, a cała sesja zachęca do odwiedzenia Babiej ponownie/ w tym roku jesienią mam zamiar tam chadzać/

Autor: piotr55   Dodano: 2010-07-08  11:39:45
zobacz wszystkie komentarze w serwisie