Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Nowe Planty (dawniej: Promenada)

Galeria: Chełmno Włącz pokaz slajdów

 
Nowe Planty (dawniej: Promenada)

Tytuł zdjęcia: Nowe Planty (dawniej: Promenada)


Autor: Krystyna
Data dodania: 2010-08-13
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 2403 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Położone są w miejscu starych rowów obronnych i rozciągają się od ul. Wodnej do Bramy Grudziądzkiej i zajmują ok. 5,8ha. Od początku swego istnienia stały się ulubionym miejscem spacerowym. Dziś główną atrakcją Nowych Plant są dywany kwiatowe, punkt widokowy oraz... spokój :)
Miejscowość: Chełmno
Kraina: Pojezierze Chełmińskie
Województwo: kujawsko-pomorskie
Tagi: parki starówki  
Schowaj mapę

Chełmno

Chełmnno to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Położone malowniczo na dziewięciu wzgórzach Wysoczyzny Chełmińskiej bywa nazywane "Krakowem północy", "Polskim Carcassonne", czy też od niedawna "miastem zakochanych" - za sprawą przechowywanych w chełmińskim kościele farnym relikwii św. Walentego.

Miasto posiada imponujący zespół zabytków najwyższej klasy. Znajduje się tu aż pięć gotyckich kościołów, w tym kościół farny będący jedną z najstarszych i największych świątyń na Pomorzu oraz unikatowy kościół dwukondygnacyjny p.w. Św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. 

W Chełmnie znajduje się też słynny renesansowy ratusz należący do najwspanialszych tego typu budowli w Polsce. Na jego zachodniej ścianie znajduje się średniowieczny wzorzec miary długości tzw. "pręt chełmiński" liczący 4,35 m.

Nade wszystko zaś godne zwiedzenia w Chełmnie są średniowieczne mury obronne z XIII-XIV w. o długości ok. 2270 m z dwoma bramami oraz 23 basztami. Stanowią one jeden z najwspanialszych przykładów zabytkowej architektury obronnej w Europie.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Nowe Planty (dawniej: Promenada)
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych