Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Grabów - kościół Niepokolanego Serca Maryi i św.Mikołaja - wnętrze

Galeria: Grabów nad Prosną Włącz pokaz slajdów

 
Grabów - kościół Niepokolanego Serca Maryi i św.Mikołaja - wnętrze

Tytuł zdjęcia: Grabów - kościół Niepokolanego Serca Maryi i św.Mikołaja - wnętrze


Autor: Krzysztof Wydra
Data dodania: 2009-06-15
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 1887 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Kościół Niepokalanego Serca Maryi i św. Mikołaja w Grabowie jest budowlą trzynawowową bazylikową z prezbiterium dwuprzęsłowym, niższym od nawy głównej, zamkniętym wielobocznie. Trzyprzęsłowy korpus nawowy nakrywa sklepienie kolebkowe z lunetami. Nawy boczne od nawy głównej oddzielają półkoliste arkady wsparte na filarach. Ściany naw i filary oddzielone są zdwojonymi pilastrami. Od strony południowej na przedłużeniu nawy bocznej, znajduje się kwadratowa kaplica i 2 ołtarze barokowe z XVIII/ XIX wieku.
Miejscowość: Grabów nad Prosną
Kraina: Wielkopolska
Województwo: wielkopolskie
Tagi: kościoły  
Schowaj mapę

Grabów nad Prosną

Miasto Grabów nad Prosną leży w Kotlinie Grabowskiej, położonej na pograniczu Wielkopolski i Śląska. Rozłożone jest na wschodnim skraju Wzgórz Ostrzeszowskich, nad rzeką Prosną.

Historia Grabowa sięga wczesnego średniowiecza, kiedy był zwykłą handlową wsią królewską położoną na podgrodziu. Pierwsza wzmianka o Grabowie jako wsi królewskiej pochodzi z 1264 roku. W dniu 20 sierpnia 1416 roku w Wiślicy, na prośbę dziedzica Marcina z Kalinowy Zaremby, kasztelana sieradzkiego, król Władysław Jagiełło nadał osadzie Grabów przywilej lokacyjny oparty na prawie magdeburskim. Od tej pory Grabów był miastem królewskim położonym na ważnych szlakach handlowych. Był ważnym ośrodkiem rzemiosła sukiennictwa, piwowarstwa, handlu, rolnictwa i hutnictwa opartego na rudach darniowych.

Najważniejszymi zabytkami miasta są: kościół pofranciszkański, klasztor pofranciszkański, neogotycki kościół ewangelicki z 1887 roku, dwór z XVIII/XIX wieku z parkiem, zespół stacji kolejowej z 1910 roku, krzyż Pawła Brylińskiego.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Grabów - kościół Niepokolanego Serca Maryi i św.Mikołaja - wnętrze
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych