Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Grabów - kościół ewangelicki

Galeria: Grabów nad Prosną Włącz pokaz slajdów

 
Grabów - kościół ewangelicki

Tytuł zdjęcia: Grabów - kościół ewangelicki


Autor: Krzysztof Wydra
Data dodania: 2009-06-15
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 3367 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Jest to obiekt opuszczony, wzniesiony w 1887 roku. Właścicielem kościoła jest Skarb Państwa, a zarządza nim Zarząd Powiatu w Ostrzeszowie. Elementy wyposażenia kościoła zostały zdemontowane i wywiezione przez Parafię Ewangelicko - Augsburską z Kępna.
Miejscowość: Grabów nad Prosną
Kraina: Wielkopolska
Województwo: wielkopolskie
Tagi: kościoły  
Schowaj mapę

Grabów nad Prosną

Miasto Grabów nad Prosną leży w Kotlinie Grabowskiej, położonej na pograniczu Wielkopolski i Śląska. Rozłożone jest na wschodnim skraju Wzgórz Ostrzeszowskich, nad rzeką Prosną.

Historia Grabowa sięga wczesnego średniowiecza, kiedy był zwykłą handlową wsią królewską położoną na podgrodziu. Pierwsza wzmianka o Grabowie jako wsi królewskiej pochodzi z 1264 roku. W dniu 20 sierpnia 1416 roku w Wiślicy, na prośbę dziedzica Marcina z Kalinowy Zaremby, kasztelana sieradzkiego, król Władysław Jagiełło nadał osadzie Grabów przywilej lokacyjny oparty na prawie magdeburskim. Od tej pory Grabów był miastem królewskim położonym na ważnych szlakach handlowych. Był ważnym ośrodkiem rzemiosła sukiennictwa, piwowarstwa, handlu, rolnictwa i hutnictwa opartego na rudach darniowych.

Najważniejszymi zabytkami miasta są: kościół pofranciszkański, klasztor pofranciszkański, neogotycki kościół ewangelicki z 1887 roku, dwór z XVIII/XIX wieku z parkiem, zespół stacji kolejowej z 1910 roku, krzyż Pawła Brylińskiego.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Grabów - kościół ewangelicki
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych