Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Sandomierz - dzwonnica Katedry

Galeria: Sandomierz Włącz pokaz slajdów

 
Sandomierz - dzwonnica Katedry

Tytuł zdjęcia: Sandomierz - dzwonnica Katedry


Autor: Krzysztof Wydra
Data dodania: 2009-06-16
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 3975 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Barokowa dzwonnica stoi naprzeciw Katedry. Wybudowana w latach 1737 - 1743, w miejscu gotyckiej. Budowla jest trzykondygnacyjna ujęta w narożach w ramy pilastrów. Każda kondygnacja zwieńczona jest kamiennym profilowanym gzymsem. Wejście do dzwonnicy, znajdujące się w ścianie południowej, zdobi późnobarokowy portal wykonany w 1741 roku przez Bartłomieja Jahowicza. Drugą kondygnację portalu stanowi owalny otwór okienny. Dzwonnica nakryta jest blaszanym hełmem pochodzącym z 1759 roku, na którym stoi ośmioboczna latarnia. W dzwonnicy zawieszone są trzy dzwony: wielki im. Św. Michała Archanioła z datą 1667 r., mniejszy im. Najświętszej Maryi Panny z datą 1750 r. i mały niedatowany.
Miejscowość: Sandomierz
Kraina: Sandomierz i okolice
Województwo: świętokrzyskie
Tagi: barok kościoły  
Schowaj mapę

Sandomierz

Sandomierz jest miastem i siedzibą gminy miejskiej w województwie świętokrzyskim, w powiecie sandomierskim. Miasto położone jest nad rzeką Wisłą, na siedmiu wzgórzach.

Nazwa miasta pochodzi od imienia Sędomir, bardzo powszechnego w całej Słowiańszczyźnie. Ślady pierwszej obecności człowieka na tych terenach, odkryte przez archeologów, pochodzą z neolitu.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Sandomierz - dzwonnica Katedry
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych