Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Kościół w Jaworkach

Galeria: Małe Pieniny Włącz pokaz slajdów

 
Kościół w Jaworkach

Tytuł zdjęcia: Kościół w Jaworkach


Autor: Marek Ryś
Data dodania: 2010-04-06
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3552 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis:

Kościół w Jaworkach - kościół filialny pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela będący dawną cerkwią greckokatolicką, która służyła chrześcijanom obrządku wschodniego podobnie jak cerkiew w sąsiedniej wsi Szlachtowej. Zbudowano go w 1680 roku. Po pożarze drewnianej świątyni wzniesiono murowaną cerkiew (był to rok 1798), którą możemy podziwiać do dziś. Styl budowli jest klasycystyczny, zawiera jednak elementy późnobarokowe, wymuszone przez austriackie prawo budowy. Kościół jest orientowany, z prezbiterium skierowanym na wschód w kierunku Jerozolimy. We wnętrzu znajduje się tradycyjny, greckokatolicki ikonostas.

Miejscowość: Jaworki
Kraina: Małe Pieniny
Województwo: małopolskie
Tagi: kościoły  
Schowaj mapę

Małe Pieniny

Małe Pieniny - wschodnia część pasma Pienin, ciągnąca się od doliny Dunajca do przełęczy Rozdziela. Najwyższym szczytem, będącym jednocześnie najwyższym w całych Pieninach jest Wysoka zwana też Wysokimi Skałkami (1052 m n.p.m.).
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Dziękuję za dokładny opis kościoła w jaworkach.Niestety nie udało mi się w tygodniu wejść do środka.Bardziej nam się poszczęściło w Szlachtowej,gdzie pięknie odnowiona cerkiew była otwarta i udało się zrobić trochę zdjęć:) Polecam,mam je w swojej galerii na stronach bodajże12 i 13.Zapraszam o pozdrawiam turystycznie:)

Autor: Halina   Dodano: 2010-04-06  18:36:53
zobacz wszystkie komentarze w serwisie