Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Polany Surowiczne. Beskid Niski

Galeria: Polany Surowiczne Włącz pokaz slajdów

 
Polany Surowiczne. Beskid Niski

Tytuł zdjęcia: Polany Surowiczne. Beskid Niski


Autor: Leszek Kusal
Data dodania: 2009-06-19
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 4179 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Beskid Niski mało znany - pozostałości dawnej wsi Polany Surowiczne. Jedynymi śladami po wsi są ruiny murowanej dzwonnicy z 1730 r., fundamenty cerkwi z 1728 r., kilka nagrobków na dawnym cmentarzu w tym nagrobek młodego lekarza lwowskiego, zmarłego podczas epidemii w 1873 r., ruiny kapliczek, zdziczałe sady i w wielu miejscach resztki kamiennych piwnic oraz studni. Na polanie funkcjonuje schronisko sezonowe studentów Politechniki Warszawskiej.
Miejscowość: Polany Surowiczne
Kraina: Beskid Niski
Województwo: podkarpackie
Schowaj mapę

Polany Surowiczne

Polany Surowiczne leżą w dolinie Surowicznego Potoku, lewobrzeżnego dopływu Wisłoka, u stóp góry Polańska w Beskidzie Niskim.

Jest to teren dawnej wsi powstałej prawdopodobnie w XV w. wykorzystywanej jako pastwiska przez mieszkańców istniejącej od XIV wieku sąsiedniej Surowicy. W ostatnich latach XIX wieku wieś liczyła ponad 100 domów i 665 osób, prawie wyłącznie Łemków (przed wybuchem wojny  mieszkało tam ponad 1000 mieszkańców i była to jedna z większych wsi na tych terenach).

Po wojnie jeszcze w 1945 r. mieszkańcy zostali wysiedleni do ZSRR, chaty i cerkiew zostały zniszczone, a pola zmieniły się w nieużytki.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Polany Surowiczne. Beskid Niski
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych