Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Ostrzeszów - ocalały fragment zamku

Galeria: Ostrzeszów Włącz pokaz slajdów

 
Ostrzeszów - ocalały fragment zamku

Tytuł zdjęcia: Ostrzeszów - ocalały fragment zamku


Autor: Krzysztof Wydra
Data dodania: 2009-06-22
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 2923 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Początek budowy zamku fortyfikacyjnego w Ostrzeszowie datuje się na pierwszą połowę XIV wieku, kiedy to Kazimierz Wielki rozpoczął potężne przedsięwzięcie wzmocnienia i ochrony granic Polski. Wybudowany na sztucznie usypanym wzniesieniu zamek obronny był siedzibą starosty ostrzeszowskiego. Zburzony został w czasie najazdu szwedzkiego, pomimo że częściowo go odbudowano i do końca XVIII wieku był siedzibą sądu, nigdy już nie wrócił do dawnej świetności. Zamek jest typowym przykładem zamku nizinnego. Zamek zbudowano z cegły na planie prostokąta o wymiarach 27 na 39 metrów. Pięciokondygnacyjna, 24 metrowa wieża wzniesiona jest z cegły na planie kwadratu. Na wysokości 11 m przechodzi w ośmiobok. Baszta zamkowa była wieżą strażniczą i mieszkalną, ale i wieżą ostatecznej obrony. Mury baszty mają grubość ok. 2,4 m. Wejście do niej znajduje się od strony północnej na wysokości drugiej kondygnacji. Obok niej znajdowała się brama prowadząca na dziedziniec zamkowy, otoczony murami obwodowymi. Od strony północno - zachodniej dziedziniec zamykał murowany dom. W nim znajdowała się sala sądowa i inne dwa pomieszczenia, w których przechowywano księgi grodzkie. Pozostałe budynki dla służby i zabudowania gospodarcze były drewniane. Zamek przed spaleniem otoczony był fosą, przez którą prowadził most z poręczami. Zamek użytkowany był do 1785 roku i potem powoli przemieniał się w ruinę. W roku 1843 został rozebrany. W roku 1960 został odrestaurowany i zaadoptowany do celów muzealnych oraz wystawowych. Jest punktem widokowym, z którego podziwiać można panoramę miasta. Na dziedzińcu zamkowym organizowane są z kolei imprezy plenerowe.
Miejscowość: Ostrzeszów
Kraina: Wzgórza Ostrzeszowskie
Województwo: wielkopolskie
Tagi: zamki  
Schowaj mapę

Ostrzeszów

Ostrzeszów to miasto leżące w województwie wielkopolskim, w odległości 25 km na południe od Ostrowa Wlkp.

Miasto założono jako gród o charakterze obronnym na granicy ze Śląskiem. Pierwszy raz wzmiankowane w 1283 roku jako miasto królewskie. Od XV wieku było stolicą powiatu w województwie sieradzkim. Szybki rozwój miasta nastąpił w XIV wieku za panowania Kazimierza Wielkiego, który to nakazał wzniesienie murów i zamku obronnego.

W czasie najazdów szwedzkich miasto podupadło i dopiero w XIX wieku, dzięki rozwojowi przemysłu, odzyskało swoją świetność. W okresie II wojny światowej był tu obóz, w którym przebywało ponad 125 tysięcy więźniów polskich i alianckich.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Ostrzeszów - ocalały fragment zamku
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych