Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Dziś, zamiast średniowiecznej apteki POD ORŁEM, jest lokal gastronomiczny. Szkoda, bo do 2011 roku była to najstarsza apteka w Toruniu, założona w 1652 r. przez Alberta. I choć brak danych o jego nazwisku, to słowo "apteker" albo apotheker przy jego imieniu, w języku niemieckim oznaczało w tamtym czasie aptekarza o wysokich kwalifikacjach zawodowych. Albert pochodził z Wrocławia, a w toruńskiej kamienicy w samym centrum miasta, która wcześniej należała do kupców, założył pierwszą i to profesjonalną aptekę. Zmarł na przełomie 1399 i 1400 roku, będąc jeszcze w sile wieku. Córka, po jego śmieci, wyszła za mąż za Jana dotychczasowego pracownika apteki (brak danych o jego nazwisku) i to on odtąd prowadził firmę jeszcze przez ponad 20 lat.
Budynek, od chwili powstania, wielokrotnie przechodził modernizację i od początku 1652 r. nosiła nazwę APTEKA KRÓLEWSKA (Königliche Apotheke); to miano zachowała do końca XIX w. Dopiero w 1901 r. zmieniono jej nazwę i odtąd coraz częściej określało się ją, jako aptekę POD ORŁEM. A wzięło się to z tego, że pod środkowym oknem na II piętrze, rzeźba orła zdobiła tę gotycką kamienicę, zbudowaną w XV w. (w miejscu poprzedniej), która stoi po dzień dzisiejszy przy południowej pierzei Rynku Staromiejskiego.
Dużo więcej na temat tej już nie istniejącej apteki, ale i początkach aptekarstwa w Toruniu, można dowiedzieć się z artykułu pt. Toruńskie apteki czyli średniowieczne aptekarstwo w Toruniu i jego pierwsze apteki, jaki opublikowałem w ekskluzywnym miesięczniku krajoznawczo-turystycznym POZNAJ SWÓJ KRAJ (nr 1-3/2017). Polecam ten materiał.
Na zdjęciu: Orzeł, który przetrwał po dzień dzisiejszy.