Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Rynek w Lądku Zdrój

Galeria: Lądek Zdrój Włącz pokaz slajdów

 
Rynek w Lądku Zdrój

Tytuł zdjęcia: Rynek w Lądku Zdrój


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2010-09-09
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 9020 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Lądek Zdrój wyraźnie podzielony jest na dwie części: uzdrowiskową, położoną na wschodzie i małomiasteczkową skupioną wokół pięknego czworobocznego rynku. We wszystkich pierzejach głównego placu Lądka Zdroju zachowało się wiele zabytkowych - renesansowych, barokowych i klasycystycznych - kamieniczek mieszczańskich, które nadają temu miejscu niepowtarzalny klimat. Pod nr 1usytuowany jest dom Klahrów z XVIII wieku, ozdobiony godłem i rzeźbą Madonny, wykonaną przez Michała Klahra, najwybitniejszego rzeźbiarza okresu baroku na ziemi kłodzkiej, mieszkającego tu i tworzącego od 1724 r. W rynku także, obok ratusza znajduje się, wykonana przez tego rzeźbiarza, przepiękna kolumna wotywna Trójcy Świętej.
Miejscowość: Lądek Zdrój
Kraina: Góry Złote
Województwo: dolnośląskie
Schowaj mapę

Lądek Zdrój

Lądek Zdrój to kolejne uzdrowisko Ziemi Kłodzkiej. Położony jest u podnóża Gór Złotych, w dolinie Białej Sądeckiej.

W starszej części miasteczka, na rynku, znajduje się najcenniejszy w tym rejonie zespół kamienic pochodzących z XVII-XIX w. Część z nich, po wielkim pożarze, została niestety przebudowana lub po prostu zbudowana od nowa. Do najcenniejszych należy między innymi dom Klahrów będący własnością najwybitniejszego barokowego rzeźbiarza Ziemi Kłodzkiej Michała Klahra. Obok XIX-wiecznego ratusza na rynku znajduje się piękna barokowa (również autorstwa Klahra) kolumna wotywna Trójcy św. ozdobiona rzeźbami świętych oraz średniowieczny pręgierz. Michał Klahr jest także twórcą ambony i figur świętych w kościele Narodzenia NMP.

W części uzdrowiskowej także zachowało się kilka "perełek" jak XV-wieczny Zakład przyrodoleczniczy "Jerzy" (rzecz jasna później nie raz przebudowywany) czy dawny zajad Radziwiłłów (Hotel de Pologne) z XIX w.

W Lądku Zdroju znajdują się najładniejsze parki zdrojowe w Sudetach - Centralny, Tysiąclecia i Moniuszki, a w arboretum w dolinie Jadwiżanki zobaczyć można ponad 140 gatunków egzotycznych drzew i krzewów. Z miasteczka prowadzą ponadto trasy wycieczkowe na Trojak i do ruin zamku Karpień (został wzniesiony w XIV w. i niewiele z niego zostało, warto jednak się tu wybrać) oraz na jeden z najwyższych wierzchołków Gór Złotych - Borówkową. Stąd roztacza się piękna panorama wschodniej części Sudetów.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Rynek w Lądku Zdrój
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Błagam tylko nie "pana"... A z górami tego dnia akurat musiałem się rozstać. Choć bardzo protestowałem :-). Taka pogoda i w ogóle...

Autor: Szymon Narożniak   Dodano: 2010-09-11  23:03:42
Urocze zdjęcie i miasteczko! Faktycznie ciągnie Pana w góry w tym roku:)

Autor: Krystyna   Dodano: 2010-09-10  07:23:10
zobacz wszystkie komentarze w serwisie