Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Kryty Most nad Białą Lądecką

Galeria: Lądek Zdrój Włącz pokaz slajdów

 
Kryty Most nad Białą Lądecką

Tytuł zdjęcia: Kryty Most nad Białą Lądecką


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2010-09-18
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 5  Odsłon: 6065 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Z pewnością jest to jeden z najbardziej oryginalnych zabytków Lądka Zdrój i jeden z najtrudniejszych do odnalezienia. Został zbudowany w latach 30 XX w. jako część kompleksu sanatoryjnego "Sanatorium Lądek". Podobno jest to jedyny tego typu obiekt w Polsce. Wbrew temu wspomina o nim niewiele przewodników. Ja dotarłem do niego dzięki serwisowi PoslkieKrajobrazy.pl, w którym takie zdjęcie znalazło się już wcześniej.
Miejscowość: Lądek Zdrój
Kraina: Góry Złote
Województwo: dolnośląskie
Tagi: mosty  
Schowaj mapę

Lądek Zdrój

Lądek Zdrój to kolejne uzdrowisko Ziemi Kłodzkiej. Położony jest u podnóża Gór Złotych, w dolinie Białej Sądeckiej.

W starszej części miasteczka, na rynku, znajduje się najcenniejszy w tym rejonie zespół kamienic pochodzących z XVII-XIX w. Część z nich, po wielkim pożarze, została niestety przebudowana lub po prostu zbudowana od nowa. Do najcenniejszych należy między innymi dom Klahrów będący własnością najwybitniejszego barokowego rzeźbiarza Ziemi Kłodzkiej Michała Klahra. Obok XIX-wiecznego ratusza na rynku znajduje się piękna barokowa (również autorstwa Klahra) kolumna wotywna Trójcy św. ozdobiona rzeźbami świętych oraz średniowieczny pręgierz. Michał Klahr jest także twórcą ambony i figur świętych w kościele Narodzenia NMP.

W części uzdrowiskowej także zachowało się kilka "perełek" jak XV-wieczny Zakład przyrodoleczniczy "Jerzy" (rzecz jasna później nie raz przebudowywany) czy dawny zajad Radziwiłłów (Hotel de Pologne) z XIX w.

W Lądku Zdroju znajdują się najładniejsze parki zdrojowe w Sudetach - Centralny, Tysiąclecia i Moniuszki, a w arboretum w dolinie Jadwiżanki zobaczyć można ponad 140 gatunków egzotycznych drzew i krzewów. Z miasteczka prowadzą ponadto trasy wycieczkowe na Trojak i do ruin zamku Karpień (został wzniesiony w XIV w. i niewiele z niego zostało, warto jednak się tu wybrać) oraz na jeden z najwyższych wierzchołków Gór Złotych - Borówkową. Stąd roztacza się piękna panorama wschodniej części Sudetów.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Kryty Most nad Białą Lądecką
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Zawsze z obowiązku (tzw. zboczenie zawodowe) staram się zaliczyć jakieś nietypowe konstrukcje mostowe, ale już któryś raz z kolei tej kładki nie mogę zobaczyć, bo zawsze coś... mnie przepędza z Lądka ;) Ps. To nie most tylko kładka chyba łącząca jakiś kompleks sanatoryjny, ale nie mam pewności.

Autor: Dariusz Żuk   Dodano: 2010-09-19  15:15:50
Hmmm... wydawało mi się, że jest. Że już taki most widziałem na zdjęciach w serwisie. Ale wątpliwość twa słuszną jest. Nie ma. Poprawiam więc natychmiast :-).

Autor: Szymon Narożniak   Dodano: 2010-09-18  18:54:57
Jest taki most w Kudowie ?

Autor: Joanna Siegel   Dodano: 2010-09-18  17:33:24
Ja niestety też nie, bo obiekt jest niedostępny od środka :-). Co więcej, żeby się do niego dostać od strony ulicy i coś zobaczyć trzeba się mocno natrudzić. Ale faktycznie warto, bo zabytek tyleż nietypowy, co ciekawy.

Autor: Szymon Narożniak   Dodano: 2010-09-18  15:09:08
Kryty most, to chyba unikalny obiekt? Osobiście przez taki most/ kryty/ jeszcze nie przechodziłem.

Autor: piotr55   Dodano: 2010-09-18  13:33:35
zobacz wszystkie komentarze w serwisie