Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: Lądek ZdrójWłącz pokaz slajdów

Na lądeckim rynku
Na lądeckim rynku - pręgierz
Na lądeckim rynku
Na lądeckim rynku
Sklepienie
Zachód słońca nad górami z punktu widokowego na szlaku niebieskim
Zachód słońca nad górami z punktu widokowego na szlaku niebieskim
Kryty most w Lądku Zdrój
Kryty most w Lądku Zdrój
Kryty most w Lądku Zdrój
arkady
ratusz w Lądku Zdroju
ruiny kościoła
spokój...
Lądek-Zdrój - Kaplica Zdrojowa i Kolumna Matki Boskiej
Lądek-Zdrój -  Dąb Marii
Lądek-Zdrój - Szpital Uzdrowiskowy Jubilat
Lądek-Zdrój - Sanatorium Józef
Lądek-Zdrój - Szpital Uzdrowiskowy Adam
Lądek-Zdrój - Pijalnia wody Wojciech
Lądek Zdrój

Lądek Zdrój

miejscowość

Lądek Zdrój to kolejne uzdrowisko Ziemi Kłodzkiej. Położony jest u podnóża Gór Złotych, w dolinie Białej Sądeckiej.

W starszej części miasteczka, na rynku, znajduje się najcenniejszy w tym rejonie zespół kamienic pochodzących z XVII-XIX w. Część z nich, po wielkim pożarze, została niestety przebudowana lub po prostu zbudowana od nowa. Do najcenniejszych należy między innymi dom Klahrów będący własnością najwybitniejszego barokowego rzeźbiarza Ziemi Kłodzkiej Michała Klahra. Obok XIX-wiecznego ratusza na rynku znajduje się piękna barokowa (również autorstwa Klahra) kolumna wotywna Trójcy św. ozdobiona rzeźbami świętych oraz średniowieczny pręgierz. Michał Klahr jest także twórcą ambony i figur świętych w kościele Narodzenia NMP.

W części uzdrowiskowej także zachowało się kilka "perełek" jak XV-wieczny Zakład przyrodoleczniczy "Jerzy" (rzecz jasna później nie raz przebudowywany) czy dawny zajad Radziwiłłów (Hotel de Pologne) z XIX w.

W Lądku Zdroju znajdują się najładniejsze parki zdrojowe w Sudetach - Centralny, Tysiąclecia i Moniuszki, a w arboretum w dolinie Jadwiżanki zobaczyć można ponad 140 gatunków egzotycznych drzew i krzewów. Z miasteczka prowadzą ponadto trasy wycieczkowe na Trojak i do ruin zamku Karpień (został wzniesiony w XIV w. i niewiele z niego zostało, warto jednak się tu wybrać) oraz na jeden z najwyższych wierzchołków Gór Złotych - Borówkową. Stąd roztacza się piękna panorama wschodniej części Sudetów.