Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Gotycki

Galeria: Cerekwica Włącz pokaz slajdów

 
Gotycki

Tytuł zdjęcia: Gotycki


Autor: Artur Mazurek
Data dodania: 2014-07-14
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 1645 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Cerekwica - wieś położona 6 km na płd. zach. od Żnina. Na zdjęciu jeden z dwóch najstarszych na Pałukach kościołów gotyckich. Wzniesiony w końcu XIII w. wczesnogotycki kościół św. Mikołaja, przebudowany w pierwszej połowie XVI w. i po raz kolejny w 1850 r. Wyposażenie wnętrza pochodzi głównie z połowy XIX w. Sama miejscowość wymieniona jest po raz pierwszy w dokumentach źródłowych w 1265 r., jako dziedzictwo rycerza Marcina.
Miejscowość: Cerekwica
Kraina: Pałuki
Województwo: kujawsko-pomorskie
Tagi: gotyk kościoły  
Schowaj mapę

Cerekwica

Cerekwica jest wsią położoną na Pałukach niedalego Żnina, przy drodze prowadzącej ze Żnina do Janowca Wielkopolskiego.

We wsi znajduje się malutki murowany kościół p.w. św. Mikołaja z przełomu XIII i XIV w. Obecny kształt jest efektem przebudowy dokonanej w 1850 roku w stylu neogotyckim. Z pierwotnego kościoła (XIII i XIV w.) zachował się portal, natomiast szczyt kościoła pochodzi z XVI w. Przy kościele jest drewniana plebania, która pochodzi z 1840 roku o konstrukcji szkieletowej, na podmurówce. Na cmentarzu otaczającym kościół znajdują się kamienne grobowce z XIX w. m.in.: rodziny Kozłowskich i Franciszki Moszczańskiej z Łubieńskich.

Innym obiektem zasługującym na uwagę jest pałac eklektyczny z 1876 roku, zbudowany dla rodziny Rogalińskich, później będący własnością rodziny Unrugów. Wokół pałacu rozciąga się park z XIX wieku. Niestety pałac i park są mocno zaniedbane i tracą swój urok.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Gotycki
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych