Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: Krzeszów - Irwina [profil] Włącz pokaz slajdów

 
 
Kościół pw.św.Józefa...

Tytuł zdjęcia: Kościół pw.św.Józefa...


Autor: Irwina
Data dodania: 2015-02-05
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 826 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: w Krzeszowie. 16921695  Wzniesienie kościoła pw. św. Józefa na miejscu średniowiecznego kościoła parafialnego pw. św. Andrzeja. 1693  Zawalenie się wież fasady (nieodbudowane). 7.05.1696  Konsekracja kościoła. 16931698  Michael L. Willmann i jego warsztat wykonują we wnętrzu cykl polichromii. Świątynia usytuowana jest w obrębie krzeszowskiego opactwa, na północny zachód od kościoła klasztornego. Ufundował ją opat Bernard Rosa  zaradny administrator, autor modlitewników i pism teologicznych oraz mecenas sztuki, a także jeden z najważniejszych przedstawicieli kontrreformacji na Śląsku, propagujący kult św. Józefa jako źródło odnowy katolicyzmu. W 1669 r. założył w Krzeszowie Bractwo św. Józefa gromadzące elity duchowne i świeckie oraz szeroką rzeszę przedstawicieli wszystkich stanów i warstw społecznych (ok. 100 tys. członków pod koniec XVII w.). Początkowo prace budowlane prowadził wg anonimowego projektu pracujący dla opactwa mistrz murarski Martin Urban. Jednak po zawaleniu się obu wież przewidzianych w fasadzie budowę ukończył Michael Klein z Nysy.(Z historii kościoła)
Miejscowość: Krzeszów
Kraina: Dolny Śląsk
Województwo: dolnośląskie
Tagi: kościoły  
Schowaj mapę

Krzeszów

Tym, co rozsławiło Krzeszów, jest zespół klasztorny cystersów (należą do niego dwa kościoły będące wybitnymi dziełami sztuki barokowej) oraz Mauzoleum Rodu Piastów świdnicko-jaworskich.

Największym (głównym) kościołem w Krzeszowie jest kościół klasztorny Wniebowzięcia NMP. Powstał w XVIII w. w miejscu kościoła gotyckiego, który zdążono jeszcze po zniszczeniu przez husytów poddać mozolnemu procesowi zbarokizowania). Wnętrze ozdabiają przepiękne rzeźby i freski, zobaczymy tu także przykład późnobarokowego dzieła snycerskiego, a mianowicie stalle, również ukoronowane rzeźbami. Przykłady wybitnej barokowej sztuki zdobniczej, tym razem freski, zachowały się zaś w kościele św. Józefa.

Mauzoleum Piastów Świdnickich jest połączone z prezbiterium kościoła opackiego. Złożone są tu prochy fundatorów i protektorów klasztoru - Bernarda, Bolków I, II i III, oraz zasłużonego dlań szlachcica W. Zedlitza.

Krzeszów ma także, podobnie jak Wambierzyce, swoją kalwarię. Nieco mniejszą. Składa się na nią 16 stacji, a cała trasa rozpoczyna się i kończy w zespole klasztornym.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Kościół pw.św.Józefa...
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
;-)))

Autor: Bogusław Nowak   Dodano: 2015-02-06  06:37:39
zobacz wszystkie komentarze w serwisie