Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: Toruń - Lech Kadlec [profil] Włącz pokaz slajdów

 
 
Pozostałości po Bramie Bydgoskiej

Tytuł zdjęcia: Pozostałości po Bramie Bydgoskiej


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2022-07-16
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 686 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Brama Bydgoska nazywana też Bramą Starotoruńską (na zdjęciu) powstała w latach 1823  1824 i wchodziła w skład wewnętrznego pierścienia Twierdzy Toruń. Architektonicznym stylem nawiązywała do średniowiecznych bram miejskich, jakie istniały jeszcze w tamtym czasie w Toruniu. Z początkiem XX wieku została rozbudowana i bramą ta poprowadzono linię tramwajową łączącą Bydgoskie Przedmieście z dworcem kolejowym Toruń Miasto. Ale gdy 4 lutego 1921 r. w tym miejscu doszło do wypadku (tramwaj wyskoczył z szyn i uderzył w budowlę), część sklepienia runęła. Bramy nie odremontowano, gdyż już wcześniej, w związku z planowaną rozbudową miasta, zamierzano ją zburzyć. Pozostawione jej fragmenty są dziś ozdobą tego wyjątkowego miejsca  wyjątkowego, gdyż za tymi murami jest przepiękny azyl dla ludzi, którzy chcą choć na chwilę odpocząć, czyli Alpinarium (to część większego zespołu parkowego, jaki powstał na miejscu dawnych obwarowań staromiejskich). Natomiast idąc obok resztek Bramy Starotoruńskiej ul. Pod Krzywą Wieżą  jak sama nazwa ulicy sugeruje  dojść można do średniowiecznej baszty, która od pionu odchylona jest o 1,46 m.
Miejscowość: Toruń
Kraina: Dolina Wisły
Województwo: kujawsko-pomorskie
Tagi: fortyfikacje  
Schowaj mapę

Toruń

Toruń - jest jednym z najstarszych miast Polski. To, że urodził się tu Mikołaj Kopernik - wie chyba każdy; także i to, że miasto leży nad Wisłą, chociaż jest to tylko częścią prawdy, ponieważ można również powiedzieć, że i nad Drwęcą, a i Struga - choć to bardzo wąziutka rzeczka, a raczej strumyczek – przecina miasto i w dużej swojej części przepływa pod nim. Swoje ujście ma w pobliżu starego mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego, gdzie wpada do Wisły.

Miasto po prawej stronie rzeki - to tereny Pomorza; lewobrzeżny Toruń, leży już na Kujawach. Swego czasu, przez miasto prowadził słynny "bursztynowy szlak". W 1230 r. Krzyżacy, tworząc państwo krzyżackie, nadali miastu trochę współczesności. Ale na skutek częstych powodzi, trzeba było je przenieść na wyższe tereny (obecnie jest to śródmieście Torunia) i wówczas nadano tej nowej osadzie - Nowemu Miastu - prawa miejskie.

W 1411 r. zawarto tu "pokój toruński", który zakończył wielką wojnę polsko-krzyżacką, trwającą 12 lat. Ale kolejna wojna obu narodów, wybuchła już w 1454 r. i trwała kolejne 13 lat. W połowie XVII w. rozpoczęto budowę fortyfikacji bastionowych. W 1703 r. Szwedzi dotkliwie zbombardowali jednak miasto, a 5 lat później, ludność zdziesiątkowała dżuma. W 1793 r. do Torunia wkroczyły wojska pruskie, ale paradoksalnie, to one przyczyniły się do rozwoju miasta.

II wojna światowa, na szczęście, oszczędziła Toruń, który dziś jest prężnym ośrodkiem kulturalnym i turystycznym, bo gospodarczo - po ostatnich latach reformy - mocno podupadł. Największe przedsiębiorstwa w mieście, jakimi się szczycono, chociażby: Elana, Czesanka, Towimor, Polchem, Apator - albo całkowicie przestały istnieć, albo działają w bardzo znikomym wymiarze. Natomiast Toruń poszczycić się może zabytkami, które w 1997 r. wpisane zostały na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Pozostałości po Bramie Bydgoskiej
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych