Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: Toruń - Lech Kadlec [profil] Włącz pokaz slajdów

 
 
Odnowiony szyld

Tytuł zdjęcia: Odnowiony szyld


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2022-07-19
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 285 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Ślady dawnych reklam, na jakie można jeszcze gdzieniegdzie natrafić w Toruniu, przypominają mieszkańcom, jak niegdyś wyglądało życie w tym mieście. Ale trzeba wiedzieć, że pierwszą znaną formą reklamy były wywieszki cechowe; umieszczano je zwykle przy wejściu do warsztatu, bo to one wskazywały na specjalność warsztatu; zwykle wywieszki wykonywali miejscowi kowale. Były to proste graficznie znaki, łatwe do rozszyfrowania dla wszystkich mieszkańców, nawet tych niepiśmiennych, których w tamtych latach było przecież niemało (ocalałe wywieszki można obecnie zobaczyć na wystawie w toruńskim Muzeum Okręgowym). A tych warsztatów w XVII wieku, zarówno na Starym, jak i Nowym Mieście Torunia, były dziesiątki, podobnie, jak w Krakowie, dlatego żadne inne miasto nie mogło się równać z Toruniem. Swoje usługi oferowali różni fachowcy: piekarze, rzeźnicy, nie brakowało rzemieślników zajmujących się obróbką metali (ślusarze, rusznikarze czy kotlarze). Odnawianie starych napisów i szyldów reklamowych zarówno polskich, jak i niemieckich (w Toruniu będącym pod zaborem pruskim mieszkało wielu Niemców, albo zniemczonych Polaków), przybliża nieco historię tego hanzeatyckiego miasta i ludzi w nim żyjących. Jednym z odnowionych napisów można dostrzec, przechadzając się wiślanym brzegiem na Bulwarze Filadelfijskim. Stąd szyld fabryki pieców  Ofen Fabrik von August Barschnik  umieszczony na budynku stojącym przy ul. Bankowej 4 (wąskiej uliczce za murami miejskimi), widać wyraźnie.
Miejscowość: Toruń
Kraina: Dolina Wisły
Województwo: kujawsko-pomorskie
Tagi: inne zabytki  
Schowaj mapę

Toruń

Toruń - jest jednym z najstarszych miast Polski. To, że urodził się tu Mikołaj Kopernik - wie chyba każdy; także i to, że miasto leży nad Wisłą, chociaż jest to tylko częścią prawdy, ponieważ można również powiedzieć, że i nad Drwęcą, a i Struga - choć to bardzo wąziutka rzeczka, a raczej strumyczek – przecina miasto i w dużej swojej części przepływa pod nim. Swoje ujście ma w pobliżu starego mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego, gdzie wpada do Wisły.

Miasto po prawej stronie rzeki - to tereny Pomorza; lewobrzeżny Toruń, leży już na Kujawach. Swego czasu, przez miasto prowadził słynny "bursztynowy szlak". W 1230 r. Krzyżacy, tworząc państwo krzyżackie, nadali miastu trochę współczesności. Ale na skutek częstych powodzi, trzeba było je przenieść na wyższe tereny (obecnie jest to śródmieście Torunia) i wówczas nadano tej nowej osadzie - Nowemu Miastu - prawa miejskie.

W 1411 r. zawarto tu "pokój toruński", który zakończył wielką wojnę polsko-krzyżacką, trwającą 12 lat. Ale kolejna wojna obu narodów, wybuchła już w 1454 r. i trwała kolejne 13 lat. W połowie XVII w. rozpoczęto budowę fortyfikacji bastionowych. W 1703 r. Szwedzi dotkliwie zbombardowali jednak miasto, a 5 lat później, ludność zdziesiątkowała dżuma. W 1793 r. do Torunia wkroczyły wojska pruskie, ale paradoksalnie, to one przyczyniły się do rozwoju miasta.

II wojna światowa, na szczęście, oszczędziła Toruń, który dziś jest prężnym ośrodkiem kulturalnym i turystycznym, bo gospodarczo - po ostatnich latach reformy - mocno podupadł. Największe przedsiębiorstwa w mieście, jakimi się szczycono, chociażby: Elana, Czesanka, Towimor, Polchem, Apator - albo całkowicie przestały istnieć, albo działają w bardzo znikomym wymiarze. Natomiast Toruń poszczycić się może zabytkami, które w 1997 r. wpisane zostały na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Odnowiony szyld
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych