Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: Toruń - Lech Kadlec [profil] Włącz pokaz slajdów

 
 
Ulica Szewska

Tytuł zdjęcia: Ulica Szewska


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2022-09-08
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 218 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Jak wielu innych ulic w Toruniu, nazwa ul. Szewskiej nie ulegała zmianie od średniowiecza! To już wtedy tędy prowadził trakt z Rynku Staromiejskiego na wschód przez Bramę Paulińską rozebraną w XIX wieku, a dalej przez zbudowany Most Pauliński do klasztoru dominikańskiego. A Szewska dlatego, że właśnie przy niej, już w średniowieczu, było wiele warsztatów szewskich i tu jednocześnie mieszkali szewcy, chociaż mieszkali tu także rymarze i rzadziej kupcy. Wśród nielicznych kupców mieszkał tu także ojca słynnego do dziś Mikołaja Kopernika, przybysza z Krakowa, który krótko przed 1455 rokiem zajmował jeden z domów przy północnej stronie ulicy. Obecnie ulica zatraciła swój rzemieślniczy charakter, aczkolwiek kilka kamieniczek (nr 13-25), mimo dziewiętnastowiecznej przebudowy, zachowało we wnętrzu i na fasadach piętnastowieczne elementy. Wszystkie budynki wzniesione według jednego planu, jako trójkondygnacyjne i trójosiowe, zostały przykryte wysokim dachem, a w XIX wieku otrzymały nowe partery, stolarkę drzwiową i okienną, także wystawowych okien znajdujących się tu sklepów lub warsztatów usługowych. Na zdjęciu: Widok ul. Szewskiej od strony Rynku Staromiejskiego.
Miejscowość: Toruń
Kraina: Dolina Wisły
Województwo: kujawsko-pomorskie
 
Schowaj mapę

Toruń

Toruń - jest jednym z najstarszych miast Polski. To, że urodził się tu Mikołaj Kopernik - wie chyba każdy; także i to, że miasto leży nad Wisłą, chociaż jest to tylko częścią prawdy, ponieważ można również powiedzieć, że i nad Drwęcą, a i Struga - choć to bardzo wąziutka rzeczka, a raczej strumyczek – przecina miasto i w dużej swojej części przepływa pod nim. Swoje ujście ma w pobliżu starego mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego, gdzie wpada do Wisły.

Miasto po prawej stronie rzeki - to tereny Pomorza; lewobrzeżny Toruń, leży już na Kujawach. Swego czasu, przez miasto prowadził słynny "bursztynowy szlak". W 1230 r. Krzyżacy, tworząc państwo krzyżackie, nadali miastu trochę współczesności. Ale na skutek częstych powodzi, trzeba było je przenieść na wyższe tereny (obecnie jest to śródmieście Torunia) i wówczas nadano tej nowej osadzie - Nowemu Miastu - prawa miejskie.

W 1411 r. zawarto tu "pokój toruński", który zakończył wielką wojnę polsko-krzyżacką, trwającą 12 lat. Ale kolejna wojna obu narodów, wybuchła już w 1454 r. i trwała kolejne 13 lat. W połowie XVII w. rozpoczęto budowę fortyfikacji bastionowych. W 1703 r. Szwedzi dotkliwie zbombardowali jednak miasto, a 5 lat później, ludność zdziesiątkowała dżuma. W 1793 r. do Torunia wkroczyły wojska pruskie, ale paradoksalnie, to one przyczyniły się do rozwoju miasta.

II wojna światowa, na szczęście, oszczędziła Toruń, który dziś jest prężnym ośrodkiem kulturalnym i turystycznym, bo gospodarczo - po ostatnich latach reformy - mocno podupadł. Największe przedsiębiorstwa w mieście, jakimi się szczycono, chociażby: Elana, Czesanka, Towimor, Polchem, Apator - albo całkowicie przestały istnieć, albo działają w bardzo znikomym wymiarze. Natomiast Toruń poszczycić się może zabytkami, które w 1997 r. wpisane zostały na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Ulica Szewska
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych