Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Felietony

Jarmark w Lipnicy Murowanej

Do położonej na Pogórzu Wiśnickim Lipnicy Murowanej co roku ciągnie tłum turystów. Wszystko za sprawą najwyższych w Polsce wielkanocnych palm. W ich cieniu odbywa się lipnicki jarmark. Dla uważnego obserwatora równie interesujący, jak samo święto.

W tym roku na Niedzielę Palmową i, odbywający się w Lipnicy Murowanej, konkurs palm cała okolica oczekiwała ze szczególną niecierpliwością, ponieważ obchodzone święto miał zaszczycić swoją obecnością prezydent Lech Kaczyński. Na uroczystość przyjechało bardzo wiele ludzi z regionu oraz mnóstwo turystów z aparatami fotograficznymi i całymi rodzinami. Niestety prezydent się nie zjawił, w Lipnicy reprezentował go przedstawiciela z urzędu. Cała uroczystość i tak miała jednak iście królewską oprawę. Palmy na lipnickim rynku poświęcił i uroczystą Mszę Świętą celebrował Ordynariusz Diecezji Tarnowskiej Biskup Wiktor Skworc.

W konkursie palm wielkanocnych, który w tym roku odbył się już po raz 52, zwyciężyło ponad 35-metrowe drzewko (dokładnie mierzyło 35 m i 10 cm). Konkursowi, jak co roku towarzyszył jarmark lokalnych wyrobów świątecznych. W powietrzu unosił się zapach wielkanocnych wędlin, tradycyjnie pieczonych chlebów, grilowanych kielbas i szaszłyków, a oko cieszyły "baby wielkanocne", ciasta drożdżowe oraz barwnie malowane jajeczka i przepiękne bukiety z suszonych traw i kwiatów, w kolorach wiosny i nadchodzącego lata.

Autor: Renata Helińska

Zobacz artykuły:Koszyki wielkanocne na jarmarku

Lipnica Niedziela Palmowa

Stoisko z wedlinami na jarmarku w Lipnicy

Jarmark w Niedzielę Palmową

Reklamówka banku na jarmarku w Lipnicy

Jarmark w Lipnicy Murowanej w Niedzielę Palmową

Jarmark w Lipnicy

Jarmark w Lipnicy w Niedzielę Palmową na rynku

Jarmark w Lipnicy Murowanej na rynku

Jarmark w Lipnicy

Jarmark w Lipnicy

Niedziela Palmowa i jarmark w Lipnicy Murowanej

Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
No to już do Lipnicy na jarmark nie muszę jechać. Całą uroczystość, wszystkie szczegóły i nastrój widać w zdjęciach Renaty. Chyba, że pofotografować panie fotografki!

Autor: KRET  & nbsp;Dodano: 2010-04-01  07:47:49

Lipnica Murowana - Niedziela Palmowa

Jarmark w Lipnicy

Niedziela Palmowa w Lipnicy

Pani fotograf w Lipnicy Murowanej

Jarmark w Lipnicy

Procesja w Lipnicy

Lipnica - jarmark na rynku

Niedziela Palmowa w Lipnicy

Lipnica Murowana - Palmowa Niedziela