Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Niedziela Palmowa na Kurpiach

Najwspanialsze i najbarwniejsze uroczystości Niedzieli Palmowej na Kurpiach odbywają się w Myszyńcu, Kadzidle oraz w Lipnikach i Łysych. Zwłaszcza ta ostatnia miejscowość godna jest polecenia. To tutaj, w 1969 r. odbył się pierwszy na tych ziemiach konkurs Wielkanocnych Palm. Od tamtego czasu do rywalizacji zgłoszono ponad 4 tys. drzewek. Przyjmując, że średnia wysokość zakwalifikowanej do konkursu palmy wynosiła 5 metrów, łączna długość wszystkich to grubo ponad 20 km!

Prawdziwą ozdobą konkursu w Łysych są właśnie palmy. Moim zdaniem, najpiękniejsze w Polsce. Są niezwykle grube i posiadają więcej ozdób niż jakiekolwiek inne w naszym kraju. Nie dziwi fakt, że kwiaty do ich przystrojenia miejscowi gospodarze (nieraz całe rodziny) zaczynają przygotowywać zaraz po rozpoczęciu Wielkiego Postu. Ozdoby, gromadzone w wielkich koszach, służą do "wicia" lub "kręcenia" palm rozpoczynającego się na tydzień przed samą kwietną niedzielą. Tradycyjne sposoby zdobienia palm, wyszukane rodzaje kwiatów z bibuły przekazywane są w wielu rodzinach z pokolenia na pokolenie.

 Łyse - Niedziela Palmowa. Chwila zadumy Lipniki. Palma Wielkanocna gotowa na niedzielne święto i konkurs w Łysych Łyse - dumna autorka jednej z wielkanocnych palm

 Niedziela Palmowa w Łysych


Rdzeniem wielkanocnej palmy z Łysych jest długi leszczynowy lub sosnowy pręt, który oplata się następnie roślinnością leśną - borowiną, jałowcem, widłakiem, bukszpanem oraz cisem. Do tyczek sosnowych wybiera się młode drzewka, zostawiając na wierzchołku naturalnie rozwidloną kiść. Właśnie tę część palmy zdobi się szczególnie bogato: pięknymi kolorowymi kwiatami oraz wstążkami z bibuły.

Łyse - uroczysta procesja w Palmową Niedzielę rusza ze starego kościołaŁyse - wyprowadzenie palm z kościoła

 Łyse - wynoszenie największych palm z kościoł


Niegdyś oprawą dla uroczystości Niedzieli Palmowej w Łysych był piękny drewniany kościółek św. Anny zbudowany w 2 połowie XIX w. Po pewnym czasie stał się on jednak zdecydowanie za mały dla coraz liczniejszej parafii. Dlatego od 2000 r., od momentu ukończenia nowego, murowanego kościoła, wszystkie obrządki odbywają się w tych dwóch świątyniach oraz podczas procesji  przechodzącej pomiędzy nimi.

Uroczysta procesja w Łysych. Niedziela Palmowa

Łyse - uroczysta procesja w Niedzielę Palmową


Niedziela Palmowa w Łysych
to jedno z najbarwniejszych przedstawień ludowych, jakie udało mi się oglądać. Wysokie na kilka metrów palmy niesione przez pięknie wystrojonych w ludowe stroje mieszkańców okolicy to widok, który na długo pozostaje w pamięci.

Dlatego na to święto koniecznie trzeba wybrać się z aparatem fotograficznym. Zdjęcia z takiej uroczystości po prostu nie mogą się nie udać. Choćby niebo zasnute było chmurami i padał deszcz i tak będą to najbardziej barwne fotografie w albumie.

 Łyse - z palmą na ramieniu Łyse - z palmą na ramieniu

 Uroczysta procesja w Niedzielę Palmową. Łyse


Niestety, Łyse ma także mankamenty. Po pierwsze, zawsze jest tu bardzo tłoczno. Czasem może wydawać się, że więcej we wsi turystów i tzw. fotoreporterów niż ludzi faktycznie biorących udział w uroczystościach. Ostatnio rangę konkursu zaczęli doceniać także rozmaici politycy, którzy pojawiając się na procesji, wydatnie odciągali uwagę zebranych od sedna świąt.

 

Autor: Szymon Narożniak

Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Piękna tradycja,ciekawy reportaż,niezwykłe palmy,ludowe stroje i świetne zdjęcia :)

Autor: Anna B.  & nbsp;Dodano: 2012-04-02  19:51:47
Pięknie i kolorowo!

Autor: Marek Ryś  & nbsp;Dodano: 2012-04-01  11:54:19
Biały obrus! Świetne zdjęcie.

Autor: Tomasz Morawski  & nbsp;Dodano: 2012-04-01  11:23:54
Bardzo dobry artykuł zobrazowany niezwykle malowniczymi zdjęciami. Barwnie, kolorowo, ciekawie.

Autor: Ula Małachowska  & nbsp;Dodano: 2012-04-01  09:02:21
Świetne zdjęcia, interesujący reportaż, pozdrowienia :)

Autor: Beata Biernat  & nbsp;Dodano: 2012-03-31  21:49:14
Bardzo ciekawy reportaż połączony z niezwykle barwnymi fotografiami. Gratuluję wspaniałej sesji i pozdrawiam serdecznie -:)

Autor: Krzysztof Wydra  & nbsp;Dodano: 2012-03-31  20:10:55
Artykuł godny polecenia i na dodatek zobrazowany bardzo ciekawymi reporterskimi zdjęciami. Warto poczytać!

Autor: piotr55  & nbsp;Dodano: 2011-05-02  17:40:21

Teraz zwiedzasz

Ostatnie komentarze

 
Dziękuje
Kamil Maszewski
2024-02-21 10:19:14
Wspaniały widok!
Krzysztof T.
2024-02-06 17:26:36
piękne
Henryk Piernikarczyk
2024-01-20 21:35:47
Sielski widok - klasyczny polski dworek.
Krzysztof T.
2024-01-10 10:50:24
zobacz wszystkie komentarze

więcejKrainy i miejscowości

Dolina Biebrzy

Dolina Biebrzy to jeden z najdzikszych zakątków naszego kraju. Największy bagienny obszar Europy Środkowo-Wschodniej. Inny świat 180 km od Warszawy. Łosie, jelenie, rysie, wilki, jenoty, bobry,...

Pozostałe krainy i miejscowości

Kurpie

Zagroda Kurpiowska
Zagroda Kurpiowska
Zagroda Kurpiowska
Zagroda Kurpiowska