Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Cerkiew w Równi

Galeria: Bieszczady Włącz pokaz slajdów

 
Cerkiew w Równi

Tytuł zdjęcia: Cerkiew w Równi


Autor: Joanna Siegel
Data dodania: 2009-10-15
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 4319 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Widziałam już chyba kilkadziesiąt podkarpackich drewnianych cerkwi i kościołów - i muszę powiedzieć, że Równia jest z nich chyba najpiękniejsza. Będę tam na pewno jeszcze wielokrotnie wracać...
Miejscowość: Równia
Kraina: Bieszczady
Województwo: podkarpackie
Schowaj mapę

Bieszczady

Bieszczady to zachodnia część Beskidów Wschodnich. W Polsce jednak mianem tym zwykło się określać tylko część tych gór leżącą w granicach naszego kraju, a będącą de facto jedynie fragmentem Bieszczadów Zachodnich (położonych na terenie Polski, Słowacji i Ukrainy).

Polskie Bieszczady rozciągają się od Przełęczy Użockiej (853 m.n.p.m.) na wschodzie po Przełęcz Łupkowską (640 m.n.p.m.) na zachodzie. Najwyższym szczytem Bieszczadów jest Tarnica (1346 m.n.p.m.), znajdująca się w najpopularniejszym wśród turystów Paśmie Połonin. To właśnie niezwykle widokowe odsłonięte szczyty gór pokryte połoninami stanowią największą atrakcję tych gór i magnes przyciągający turystów. Najczęściej odwiedzanymi miejscami są z pewnością Połonina Wetlińska i Caryńska, a zaraz za nimi Wielka i Mała Rawka oraz gniazdo Tarnicy. Mniej uczęszczane Pasmo Graniczne z pięknym Jasłem oraz Pasmo Chryszczatej z rezerwatem Zwięzło (gdzie w wyniku osuwiska powstały Jeziorka Duszatyńskie) to atrakcja dla bardziej wytrawnych turystów.

Nic jednak nie przebije uroków bieszczadzkiej Doliny Sanu, która w górnym biegu tworzy osławiony Worek (niegdyś miejsce całkowicie niedostępne dla zwykłych śmiertelników zajęte przez tajny rządowy ośrodek). Bieszczady to także pozostałości dawnych wsi bojkowskich – w Tworylnem, Łopiance i Wołosatym oraz przepiękne cerkwie – w Równi, Żłobku, Smolniku i Komańczy.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Nie będę się spierać - na żywo widziałam chyba tylko tę w Kwiatoniu. Też piękna :)

Autor: Joanna Siegel   Dodano: 2009-10-16  20:18:19
Do panteonu karpackich cerkwi dodałbym jeszcze kilka pozycji: Kwiatoń, Kotań(!), Bieliczna (!) w Beskidzie Niskim, Ulucz(!), Piątkowa i Posada Rybotycka na Pogórzu Przemyskim oraz Żmijowiska, Wólka Żmijowska i Chotyniec w okolicach Lubaczowa.

Autor: Szymon Narożniak   Dodano: 2009-10-16  16:17:58
zobacz wszystkie komentarze w serwisie