Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Bojkowska cerkiew w skansenie w Sanoku

Galeria: Bieszczady Włącz pokaz slajdów

 
Bojkowska cerkiew w skansenie w Sanoku

Tytuł zdjęcia: Bojkowska cerkiew w skansenie w Sanoku


Autor: Istra&Maks
Data dodania: 2009-09-15
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 4697 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Cerkiew p.w. św. Onufrego została przeniesiona do skansenu w 1957 roku z Rosolina, który po wysiedleniach powojennych nie został ponownie zasiedlony. W Rosolinie stanęła w 1750 roku, ale przypuszcza się, że nie została wzniesiona od nowa, lecz przeniesiona z Bandrowa, gdzie przestała spełniać swoją rolę ze względu na niewielkie rozmiary. W Bandrowie zaś mogła być zbudowana w XVII wieku, a może i wcześniej. Ma nietypową budowę dachu, którego strome połacie nawiązują do małopolskiego gotyckiego budownictwa sakralnego. W Rosolinie jej fundatorem był właściciel wsi Onufry Giebułtowski i najprawdopodobniej z jego woli wyposażono ją według wzorców zachodnich. Nie ma zatem ikonostasu, lecz ołtarze i belkę tęczową.
Miejscowość: Sanok
Kraina: Bieszczady
Województwo: podkarpackie
Schowaj mapę

Bieszczady

Bieszczady to zachodnia część Beskidów Wschodnich. W Polsce jednak mianem tym zwykło się określać tylko część tych gór leżącą w granicach naszego kraju, a będącą de facto jedynie fragmentem Bieszczadów Zachodnich (położonych na terenie Polski, Słowacji i Ukrainy).

Polskie Bieszczady rozciągają się od Przełęczy Użockiej (853 m.n.p.m.) na wschodzie po Przełęcz Łupkowską (640 m.n.p.m.) na zachodzie. Najwyższym szczytem Bieszczadów jest Tarnica (1346 m.n.p.m.), znajdująca się w najpopularniejszym wśród turystów Paśmie Połonin. To właśnie niezwykle widokowe odsłonięte szczyty gór pokryte połoninami stanowią największą atrakcję tych gór i magnes przyciągający turystów. Najczęściej odwiedzanymi miejscami są z pewnością Połonina Wetlińska i Caryńska, a zaraz za nimi Wielka i Mała Rawka oraz gniazdo Tarnicy. Mniej uczęszczane Pasmo Graniczne z pięknym Jasłem oraz Pasmo Chryszczatej z rezerwatem Zwięzło (gdzie w wyniku osuwiska powstały Jeziorka Duszatyńskie) to atrakcja dla bardziej wytrawnych turystów.

Nic jednak nie przebije uroków bieszczadzkiej Doliny Sanu, która w górnym biegu tworzy osławiony Worek (niegdyś miejsce całkowicie niedostępne dla zwykłych śmiertelników zajęte przez tajny rządowy ośrodek). Bieszczady to także pozostałości dawnych wsi bojkowskich – w Tworylnem, Łopiance i Wołosatym oraz przepiękne cerkwie – w Równi, Żłobku, Smolniku i Komańczy.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych