Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: TrzebnicaWłącz pokaz slajdów

Dawna, uzdrowiskowa część miasta
Dawna, uzdrowiskowa część miasta
Krypty w bazylice św. Jadwigi
Pocysterski zespół klasztorny
Pocysterski zespół klasztorny
Sanktuarium św. Jadwigi
Sanktuarium św. Jadwigi
Sanktuarium św. Jadwigi
Zespół klasztorny św. Jadwigi
Pierwszy śnieg
Trzebnica o poranku
Wystawa w starej wozowni klasztoru św. Jadwigi Śląskiej.
Wystawa w starej wozowni klasztor św. Jadwigi Śląskiej.
Życzenia wesołych i pogodnych Świąt Wielkiej Nocy dla Was wszystkich zasyłam z nadzieją, że po Świętach też będzie świątecznie i przyjaźnie.
Jarmark świąteczny
Jarmark świąteczny
Projekt Genesis
Snycerz przy pracy
Snycerz przy pracy
Obwodnica Trzebnicy
Trzebnica

Trzebnica

miejscowość

Położona wśród gór i lasów Trzebnica, jak Wadowice Karola Wojtyłę, ma swoją królową Jadwigę. Żyła tu ona bowiem i działała, a wraz z mężem Henrykiem Brodatym ufundowała Sanktuarium (bazylika i klasztor), będące jedną z największych tego typu budowli w Europie. Papież Benedykt XVI zdecydował o przyznaniu mu statusu Sanktuarium Międzynarodowego, co Trzebniczan napawa nie lada dumą. Co ważne, Bazylika Św. Jadwigi - kościół pod wezwaniem św. Bartłomieja i Najświętszej Marii Panny, jest najstarszym sanktuarium na Śląsku, nekropolią Piastów Śląskich i miejscem uświęconym kultem (oczywiście) św. Jadwigi.

U wrót miasta, w otoczeniu alei lip, niedaleko od drogi prowadzącej do Wrocławia, postawiono nawet Jadwidze kapliczkę. Tu ponoć odpoczywała, udając się do miasta wysp i mostów. Miejsce jest na tyle urokliwe, że wpadło w oko filmowcom - niedaleko kręcono "Popiół i Diament", Kapliczne Wzgórze zagrało także w kilku epizodach w serialu "Czterej Pancerni i Pies".

Z trzebnickich turystycznych ciekawostek na czoło wysuwa się Rotunda Pięciu Stołów, budowla-murowany krąg, wzniesiony na fundamencie z XIII-wiecznych granitowych brył. Tu na przykład przebywali chorzy podczas wielkiej epidemii w XVII w., jako że Rotunda leży na granicy miasta. Obecnie jest jednym z przystanków na Ścieżce św. Jadwigi. Ta zaś biegnie przez okoliczne malownicze wzgórz i przedmieścia Trzebnicy. Liczy sobie 7 km, rozpoczyna się na placu przed Bazyliką, tu także powraca. Spacerując (tudzież jadąc) nią, można zobaczyć siedem miejsc związanych z życiem św. Jadwigi. Wzdłuż trasy ustawiono siedem kamieni kontemplacyjnych, które ukazują cnoty Świętej.