Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Lament Opatowski

Galeria: Opatów Włącz pokaz slajdów

 
Lament Opatowski

Tytuł zdjęcia: Lament Opatowski


Autor: Adam Wawszczyk
Data dodania: 2015-12-07
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1988 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Lament Opatowski  brązowa płaskorzeźba renesansowa, odlana w 1536 i umieszczona na cokole nagrobka kanclerza wielkiego koronnego Krzysztofa Szydłowieckiego w kolegiacie św. Marcina w Opatowie. Nagrobek pochodzi z warsztatu Bartolommeo Berrecciego, jako współautora uważa się Jana (Giovanniego) Ciniego. Scena na płycie przedstawia 41 postaci (m.in. być może króla Polski Zygmunta I Starego), które wstają właśnie od uczty poruszone wiadomością o śmierci kanclerza. Postać centralna nie przypomina króla strojem ani wyglądem. Być może scena rodzajowa ma charakter nie dosłowny, ale alegoryczny. Realizm i różnorodność przedstawionych fizjonomii wskazują, że być może autor płaskorzeźby był współpracującym z włoskim warsztatem medalierem.
Miejscowość: Opatów
Kraina: Sandomierz i okolice
Województwo: świętokrzyskie
Schowaj mapę

Opatów

Opatów jest małym miastem położonym na Wyżynie Sandomierskiej. Pierwsza wzmianka o Opatowie pochodzi z XII wieku. Historycznym wydarzeniem Opatowa jest założenie pierwszej polskiej komandorii templariuszy przez Henryka Sandomierskiego, który brał udział wraz z zakonnikami w krucjatach do Ziemi Świętej.

W miasteczku zachowało się szereg ciekawych zabytków w tym m.in. romańska kolegiata św. Marcina, w której znajduje się słynny, odlany z brązu, Lament Opatowski przedstawiający rozpacz 41 mieszkańców Opatowa po śmierci Krzysztofa Szydłowieckiego.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Lament Opatowski
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych