Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Uście Gorlickie - cerkiew p.w. św. Paraskewy

Galeria: Uście Gorlickie Włącz pokaz slajdów

 
Uście Gorlickie - cerkiew p.w. św. Paraskewy

Tytuł zdjęcia: Uście Gorlickie - cerkiew p.w. św. Paraskewy


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2009-03-23
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 4073 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Drewniana cerkiew p.w. św. Paraskewy w Uściu Gorlickim obecnie użytkowana jest jako kościół parafialny. Zachował się przekaz, że świątynię wznieśli w 1601 r. Stefan Król z Łuhu i Bazyli Kowalczyk. Nie wiadomo jednak czy chodzi o obecnie istniejącą cerkiew, bowiem napis na ikonostasie głosi, że wzniesiono ją w 1786 r. (może to być jednak tylko data przebudowy). W jej wnętrzu zachował się niemal kompletny ikonostas z XVIII wieku oraz ciekawa polichromia wykonana w roku 1938. Wokół cerkwi zachowało się stere ogrodzenie wraz z dwiema malowniczymi bramkami.
Miejscowość: Uście Gorlickie
Kraina: Beskid Niski
Województwo: małopolskie
Schowaj mapę

Uście Gorlickie

Uście Gorlickie to spora wieś położona w Beskidzie Niskim na południowym krańcu Jeziora Klimkowskiego. Jest to jedna z najstarszych miejscowości nad górną Ropą. Jej nazwa pochodzi od położenia przy ujściu potoku Zdynia do Ropy.

W centrum miejscowości znajduje się niewielki plac - dawne nawsie, pozostałość tzw. niwowego układu lokacyjnego. Na placu usytuowany jest pomnik Łemków poległych w walce z okupantem hitlerowskim.

Obok placu znajduje się drewniana cerkiew p.w. św. Paraskewy z 1796 r., typu zachodniołemkowskiego. W jej wnętrzu zachował się kompletny XVIII-wieczny ikonostas oraz polichromia z 1938 r.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Uście Gorlickie - cerkiew p.w. św. Paraskewy
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych