Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» W poszukiwaniu wojennych śladów

Galeria: Uście Gorlickie Włącz pokaz slajdów

 
W poszukiwaniu wojennych śladów

Tytuł zdjęcia: W poszukiwaniu wojennych śladów


Autor: Leszek Kusal
Data dodania: 2010-11-04
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 2453 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Cmentarze wojenne z okresu I wojny światowej w Beskidzie Niskim Odwiedzając na południu rodzinne groby przy okazji Wszystkich Świętych nie mogłem sobie odmówić możliwości krótkiej wycieczki w Beskid Niski z jego charakterystycznym elementem krajobrazu, jakim są liczne cmentarze wojenne z okresu I wojny światowej. Polegli i pochowani w tych terenach żołnierze obu wrogich sobie armii pochodzili z różnych, niejednokrotnie odległych geograficznie miejsc. Oprócz Polaków, Austriaków, Niemców i Rosjan są na nich pochowani również m.in. Słowacy, Czesi, Ukraińcy, Węgrzy, Słoweńcy, Chorwaci, Serbowie, jeden wielki tygiel narodowościowy niejednokrotnie wystawiony do bratobójczej walki po obu stronach frontu. To, na co warto zwrócić uwagę zwiedzając te cmentarze to fakt, że był to bodaj ostatni taki przykład gdzie żołnierska śmierć niezależnie od przynależności do strony walczącej traktowana była z jednakową czcią i honorem, czego odzwierciedleniem są te wspólne cmentarze wojenne dawnej Galicji Zachodniej.
Miejscowość: Uście Gorlickie
Kraina: Beskid Niski
Województwo: małopolskie
Schowaj mapę

Uście Gorlickie

Uście Gorlickie to spora wieś położona w Beskidzie Niskim na południowym krańcu Jeziora Klimkowskiego. Jest to jedna z najstarszych miejscowości nad górną Ropą. Jej nazwa pochodzi od położenia przy ujściu potoku Zdynia do Ropy.

W centrum miejscowości znajduje się niewielki plac - dawne nawsie, pozostałość tzw. niwowego układu lokacyjnego. Na placu usytuowany jest pomnik Łemków poległych w walce z okupantem hitlerowskim.

Obok placu znajduje się drewniana cerkiew p.w. św. Paraskewy z 1796 r., typu zachodniołemkowskiego. W jej wnętrzu zachował się kompletny XVIII-wieczny ikonostas oraz polichromia z 1938 r.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: W poszukiwaniu wojennych śladów
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych