Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Jezioro Szurpiły. Widok z Góry Zamkowej

Galeria: Szurpiły Włącz pokaz slajdów

 
Jezioro Szurpiły. Widok z Góry Zamkowej

Tytuł zdjęcia: Jezioro Szurpiły. Widok z Góry Zamkowej


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2009-11-05
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 5.00  Ocen: 1  Odsłon: 4825 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Odwiedziłem wiele miejsc w Polsce, jednak żadne (nawet góry) nie może się równać z Suwalszczyzną. Jeśli miałbym wybrać polskie "naj" jego lista rozpoczynałaby się właśnie od Góry Zamkowej. Na zdjęciu dobrze widoczne są ślady dawnych wałów ziemnych, pozostałości po potężnym grodzisku jaćwieskim, które znajdowało się właśnie w tym miejscu.
Miejscowość: Szurpiły
Kraina: Suwalszczyzna
Województwo: podlaskie
Schowaj mapę

Szurpiły

Szurpiły to niewielka miejscowość położona na południowym krańcu Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Niedaleko wsi wznosi się słynna Góra Zamkowa - jedno z najbardziej malowniczych, a zarazem zagadkowych wzniesień Suwalszczyzny. To jeden z najpiękniejszych zakątków w Polsce.

Góra Zamkowa, mająca kształt ostrosłupa ze ściętym wierzchołkiem, leży na przesmyku pomiędzy czterema jeziorami: Szurpiły, Tchliczysko, Jeglówek i Jeglóweczek. Jej zbocza pokrywa łąka z licznymi ciepłolubnymi ziołami, miejscami rosną krzewy i młody las. Widok z niej należy do najpiękniejszych na polskim niżu.

Na Górze Zamkowej znajduje się jedno z najpotężniejszych grodzisk jaćwieskich na Suwalszczyźnie. W terenie możemy natrafić na dość dobrze zachowane ślady potrójnych wałów ziemnych umocnionych kamieniami.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Jezioro Szurpiły. Widok z Góry Zamkowej
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych