Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: ZagórzWłącz pokaz slajdów

Ruiny Klasztoru Karmelitów Bosych
Ruiny Klasztoru Karmelitów Bosych
Cerkiew Świętego Archanioła Michała w Wielopolu. Zagórz
Zagórz
klasztor w Zagórzu
Wakacje 2016
Widok z wieży klasztoru
słonecznik
Zagórz
Matka Boska w oknie
ruiny klasztoru w Zagórzu
Klasztor w Zagórzu
ruiny klasztoru w Zagórzu
ruiny klasztoru w Zagórzu
Widok z wieży klasztoru.
Zagórz
Zagórz
Ruiny Klasztoru Karmelitów Bosych
ruiny klasztoru w Zagórzu
Puszczyk uralski  Strix uralensis
Zagórz - Artykuły / Felietony
Bieszczady. Zagórz, Cisna, Komańcza

Bieszczady. Zagórz, Cisna, Komańcza

Rozdarta sukienka pogodnego nieba i wymykające się jego błękitowi halki burzowych chmur. W jednej chwili może się zmienić oblicze bieszczadzkiego nieba z dobrotliwego w demoniczne. Bogactwo kolorów na niebie, orgia kolorów na ziemi: soczysta zieleń dojrzewającej wiosny, rudziejące późne lato, krwawa przejrzała jesień, senna biel pierwszej zimy ...

 Zagórz. Chwila na dworcu

Zagórz. Chwila na dworcu

Zagórz był dla mnie zawsze, tylko i wyłącznie, przystankiem na drodze w Bieszczady. Kojarzył się raczej ze słynnym pociągiem, nazywanym od końcowej stacji, "zagórzańskim" lub "zagórzem". Był tylko chwilą spędzoną na dworcu i przystanku PKS. Do czasu. Wszystko zmieniło się, kiedy odkryłem "Grób Nieczui".

Artykuł dodano: 2024-03-19 | Autor: Marta Jóźwiak
czytaj dalej
 
Artykuł dodano: 2024-03-19 | Autor: Szymon Narożniak
czytaj dalej
Zagórz

Zagórz

miejscowość

Zagórz jest znany wśród turystów jako przystanek końcowy relacji Polska-Bieszczady. To tutaj zatrzymują się pociągi z naszych największych miast. Nie jest punktem docelowym wycieczkowiczów, warto jednak pozostać w nim chwilę, ponieważ zachowało się tu kilka ciekawych zabytków.

W Zagórzu zobaczymy nieliczne XIX-wieczne domy małomiasteczkowe, cerkiew z 1836 r., XVIII-wieczny kościół, a nawet ślady szańca konfederatów barskich. Przy granicy miasteczka znajduje się za to prawdziwy rarytas, czyli czarujące XVIII-wieczne ruiny kościoła i klasztoru karmelitów bosych. Do dziś zachowały się, a raczej częściowo przetrwały pożar, jaki miał miejsce w 1822 r., kościół p.w. Zwiastowania NMP, fragmenty murów obronnych, budynku wozowni, szpitala i pomieszczenia dla gości.

Historia Zagórza
burzliwą nie była, jednak i tu miały miejsce niechlubne wydarzenia, o których warto pamiętać. Podczas II wojny światowej Niemcy zamordowali 10 000 Żydów przetrzymywanych wcześniej w założonym na terenie fabryki w Zasławiu (dziś dzielnicy Zagórza) obozie. A do ciekawostek należy fakt, że Zagórz, w porównaniu z innymi bieszczadzkimi miejscowościami, otrzymał prawa miejskie dość późno, bo dopiero w 1977 r. Wcześniej był pod względem administracyjnym dzielnicą Sanoka.