Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Kościółek Janosikowy. Dolina Chochołowska

Galeria: Tatry Włącz pokaz slajdów

 
Kościółek Janosikowy. Dolina Chochołowska

Tytuł zdjęcia: Kościółek Janosikowy. Dolina Chochołowska


Autor: Marek Ryś
Data dodania: 2010-04-07
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.67  Ocen: 3  Odsłon: 11366 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Polana Chochołowska. Jest to kolejne miejsce na trasie naszej wędrówki, które może sprawić, że poczujemy się lepiej. Jest to jedna z największych łąk w Tatrach, niegdyś ośrodek Hali Chochołowskiej, obejmującej obszar 525 hektarów. Na co zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim na szałasy i szopy, które usytuowane są wzdłuż drogi. Tworzą one tzw. Pasterską Wieś Letnią. Wypas owiec prowadzą tutaj pasterze z Witowa, którzy w 1983 roku gościli w swym szałasie Papieża. Warty odwiedzenia jest również mały kościół - znajduje się on na skraju polany. Został on zbudowany w 1960 roku specjalnie na potrzeby filmu Janosik.
Kraina: Tatry
Województwo: małopolskie
Schowaj mapę

Tatry

Tatry to najwyższe i krajobrazowo najpiękniejsze góry łańcucha karpackiego. Otoczone są z czterech stron wielkimi kotlinami: od pn. Podhalem, czyli doliną Dunajca, od pn. zach. Orawą, czyli dol. Orawy, od pd. Liptowem, czyli dol. Wagu, a od pd. wsch. Spiszem, czyli doliną Popradu.

Ze względu na różnice w charakterze krajobrazu, budowę geologiczną i rodzaj tworzących je skał, dzieli się Tatry na trzy części: Tatry Zachodnie, Tatry Wysokie i Tatry Bielskie.

W Polsce leży tylko ok. 20 proc. Tatr, w tym m.in. wierzchołek Rysów, który jest najwyższym szczyt naszego kraju.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Napewno się wybiorę.Dzięki za info,miło jest jak ludzie dzielą się swoją wiedzą.Pozdrawiam!

Autor: Marek Ryś   Dodano: 2010-04-08  06:49:42
No to ja jeszcze dodam przełom Białki pod Krempachami (lub jak kto woli pod Nową Białą) na Spiszu. Większość scen tzw. skalnych w Janosiku tam właśnie została zrealizowana. A miejsce... cudne, dzikie i odludne. Nie tylko dla Janosika warto się tam wybrać. Bardzo polecam!

Autor: Szymon Narożniak   Dodano: 2010-04-08  00:44:40
A dziękuję to rodowity góral mnie wprowadził w błąd ale to nic Pani mnie z niego wyprowadziła w Dębnie po drodze do Niedzicy zdaje sie, nie byłem.Ale to sie kiedyś nadrobi Serdeczne dzięki za info. ;))

Autor: Marek Ryś   Dodano: 2010-04-07  22:56:45
Zgadza się,pewne sceny z filmu "Janosik" kręcone były na zewnątrz tej kapliczki,a ślub Janosika został nakręcony w zabytkowym drewnianym kościółku w Dębnie Podhalańskim ( to wiem od przewodnika w kościółku w Dębnie).Natomiast sporo scen zostało nakręconych w Małych Pieninach w rezerwacie "Biała Woda". To takie ciekawostki przy okazji:)

Autor: Halina   Dodano: 2010-04-07  22:51:24
Fiilm kręcony był na zewnątrz kościoła w wewnątrz jak mi powiedziano kręcone było w innym kosciele na Słowacji.Ja też tam nie byłem tylko użyłem teleobiektywu ale następnym razem zajdę, miałem być na krokusach ale kwiecien jest miesiącem,w którym mam mało czasu Pozdrawiam serdecznie jest mi miło z tego powodu

Autor: Marek Ryś   Dodano: 2010-04-07  22:44:49
Piękne miejsce :))) Dzięki za ciekawe info,tym bardziej,że jeszcze nigdy tam nie byłam,choć Dolinę Kościeliską przedeptałam kilka razy w obie strony:) Może tej wiosny uda się wypad na krokusy do Doliny Chochołowskiej:) Pozdrawiam!

Autor: Halina   Dodano: 2010-04-07  22:21:15
zobacz wszystkie komentarze w serwisie