Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: BujakówWłącz pokaz slajdów

Krzyż pokutny w mini ogrodzie botanicznym przy kościele.
Botanik w Bujakowie.
Jeden z nielicznych na Śląsku krzyż pokutny z 1681 r.
Wieża kościoła Św.Mikołaja w Bujakowie
Sanktuarium Matki Bożej w Bujakowie
Ogród botaniczny w Bujakowie.
Bujaków.Św.Wojciech.
Bujaków.Ogród Botaniczny.
Bujaków.Ogród botaniczny-Św.Franciszek.
Bujaków.Kapliczka w ogrodzie botanicznym.
Bujaków.W ogrodzie botanicznym.
Bujaków.Botanik.
Bujaków.Ogród botaniczny.
Sanktuarium Matki Boskiej.
W ogrodzie botanicznym.
Ogród botaniczny.
Zabytkowe ule.
Kapliczka na szlaku Jana Nepomucena.
Wiosna w ogrodzie botanicznym
Krzyż pokutny w ogrodzie botanicznym.
Bujaków

Bujaków

miejscowość

Bujaków to miejscowość o charakterze typowo wiejskim, dawniej należąca do powiatu rybnickiego, obecnie wchodzi w skład miasta Mikołowa w województwie śląskim.

Wioska położona jest w malowniczej okolicy, co potwierdza niejeden przewodnik turystyczny. Malowniczości dodaje, położony w samym środku miejscowości, zabytkowy kościół parafialny pod wezwaniem św. Mikołaja. Murowany kościół zbudowany został około 1500 roku.

Zachowało się także zabytkowe probostwo z 1820 roku oraz budynek dawnej szkoły tzw. organistówki z 1840 roku, w którym mieści się obecnie biblioteka, biuro sołtysa i poczta.

W środkowej części wioski zachowała się murowana kapliczka słupowa z czasów wojny 30-letniej z lat 1618-1648. Znajduje się ona w ogrodzie jednej z posesji przy ul. Wojciecha Korfantego i stoi na tzw. Mogile szwedzkiej. Z dawnej zabudowy drewnianej wsi nie zachował się dzisiaj żaden dom, chociaż w połowie naszego stulecia było ich jeszcze kilka.

W dawnym Folwarku dworskim w zachodniej stronie Bujakowa stał piętrowy drewniany spichlerz z XVIII wieku, który został przeniesiony do Śląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie.