Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Horyniec Zdrój - teatr dworski

Galeria: Horyniec Zdrój Włącz pokaz slajdów

 
Horyniec Zdrój - teatr dworski

Tytuł zdjęcia: Horyniec Zdrój - teatr dworski


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2009-11-04
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 7186 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Wchodzący w skład zespołu pałacowego Ponińskich teatr, został zbudowany w stylu klasycystycznym w latach 1843-1848. Corocznie odbywa się w nim ciekawa impreza pod nazwą "Biesiada Teatralna" - Ogólnopolski Przegląd Amatorskich Zespołów Teatralnych Małych Form.
Miejscowość: Horyniec Zdrój
Kraina: Roztocze
Województwo: podkarpackie
Tagi: klasycyzm  
Schowaj mapę

Horyniec Zdrój

Horyniec Zdrój to jedno z najmniej znanych polskich uzdrowisk. Występujące tu naturalne źródła siarczkowe były znane od dawna, jednak pierwszy zakład przyrodoleczniczy powstał na terenie Horyńca dopiero w 1962 r.

W późniejszych latach, po uzyskaniu przez miejscowość rangi uzdrowiska, wybudowano tu trzy sanatoria, urządzono Park Zdrojowy i pijalnię wód mineralnych, a na rzeczce Radrużce powstał niewielki zalew. W Horyńcu leczy się przede wszystkim schorzenia reumatyczne i zapalenia nerwów.

W miejscowości zachowało się także kilka ciekawych zabytków, z których najciekawszym jest dawny pałac Ponińskich (obecnie sanatorium). Według tradycji jest to przebudowany XVII-wieczny zameczek myśliwski króla Jana III Sobieskiego, który chętnie polował w tych stronach. Obok pałacu znajduje się budynek dawnego teatru dworskiego z lat 1843-1848. W części Horyńca zwanej Miasteczkiem wznosi się późnobarokowy kościół i klasztor franciszkanów.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Horyniec Zdrój - teatr dworski
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych