Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Jarocin - spacerkiem po parku

Galeria: Jarocin Włącz pokaz slajdów

 
Jarocin - spacerkiem po parku

Tytuł zdjęcia: Jarocin - spacerkiem po parku


Autor: Słonecznik (Maryla)
Data dodania: 2014-02-13
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 5.00  Ocen: 3  Odsłon: 1194 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Park Miejski w Jarocinie powstał w roku 1845 na dawnych terenach zamkowych dla ówczesnych właścicieli Jarocina - Radolińskich. Rozplanował go Piotr Józef Lenne , twórca parków w Wiedniu, Berlinie, Szczytnickiego we Wrocławiu oraz ogrodów królewskich w Poczdamie. Park zajmuje powierzchnię 30 h. Przy wejściu od strony obwodnicy rośnie dąb o obwodzie 440 cm. Po lewej widoczna jest dawna wozownia. Na wschód od pałacu rozciąga się najładniejsza jego część  tutaj zwraca uwagę grupa sosen wejmutek. W parku znajdują się także dwie przepiękne aleje grabowe. Bardzo ładnie prezentuje się staw zasilany przez spiętrzenie rzeczki Lipówki. W parku możemy zobaczyć: Skarbczyk, pałac Radolińskich, ruiny kościoła Św. Ducha oraz amfiteatr.
Miejscowość: Jarocin
Kraina: Wielkopolska
Województwo: wielkopolskie
Schowaj mapę

Jarocin

Jarocin - miasto w województwie wielkopolskim, siedziba powiatu jarocińskiego i gminy Jarocin, w Kaliskiem, na Wysoczyźnie Kaliskiej.

Pierwsza wzmianka o Jarocinie pochodzi z 1257 roku. Przez długi czas jeden z ważniejszych ośrodków rzemieślniczo-handlowych Wielkopolski (na przełomie XII i XIV wieku 8 jarmarków rocznie). O zamożności mieszkańców w tym okresie (XV wiek) świadczy liczba 23 studentów pobierających nauki w Krakowie.

Jarocin podupadł w XVII w. po wojnach szwedzkich. Ponownie zaczął szybciej się rozwijać po powstaniu węzła kolejowego na przełomie XIX i XX wieku. Od lat 70. XX w. miasto znane z festiwali muzyki młodzieżowej - Wielkopolskie Rytmy Młodych (1970-1979), Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji (1980-1982), Festiwal Muzyków Rockowych (1983-1994). W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. kaliskiego. Przed 1975 i od 1999 siedziba powiatu jarocińskiego.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Jarocin - spacerkiem po parku
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
*****

Autor: Waldemar Jan   Dodano: 2014-02-14  07:48:53
zobacz wszystkie komentarze w serwisie