Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Schron Ciche

Galeria: Pojezierze Brodnickie Włącz pokaz slajdów

 
Schron Ciche

Tytuł zdjęcia: Schron Ciche


Autor: Krzysztof Andrzejczak
Data dodania: 2012-08-04
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3078 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Pozycja obronna wykonana latem 1939 roku na północ od Brodnicy, miedzy jeziorami Bachotek, Ciche, Zbiczno i Strażym. Składała się z czterech schronów bojowych. Trzy z nich to schrony do ognia dwubocznego, jeden na jeziorem Ciche to schron jednostronny. Do 2 września wykonano 4 schrony, zasieki, zawały leśne i spiętrzenia wody. Pozycja obsadzona przez OW Brodnica nie była atakowana przez Niemców. 4 września OW Brodnica został wycofany jako osłona Grupy Operacyjnej Wschód.
Miejscowość: Ciche
Kraina: Pojezierze Brodnickie
Województwo: kujawsko-pomorskie
Tagi: fortyfikacje  
Schowaj mapę

Pojezierze Brodnickie

Pojezierze Brodnickie znajduje się na prawym brzegu Drwęcy, na północ od Brodnicy. To jeden z najbardziej malowniczych nizinnych zakątków naszego kraju. Pomimo tego, że znajduje się dość blisko Warszawy (ok. 200 km) teren ten pełni funkcje turystyczne jedynie lokalnie. Chętnie odpoczywają tutaj mieszkańcy niedalekiego Torunia oraz Grudziądza, rzadziej Bydgoszczy.

Na Pojezierzu Brodnickim znajduje się blisko 100 akwenów wodnych o powierzchni przekraczającej 1 ha. Tutejsze jeziora charakteryzują się wydłużonym kształtem, rozwiniętą linią brzegową z szeregiem półwyspów, zatok i na ogół stromymi zboczami. Dodatkowym walorem jest czystość wody - z reguły I klasy.

Do najpiękniejszych jezior należy zaliczyć: Wysokie Brodno, Bachotek, Robotno, Zbiczno, Wielkie i Małe Partęczyny oraz jeziora Strażym, Głowińskie i Łąkorz.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych