Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Piramida

Galeria: Pojezierze Brodnickie Włącz pokaz slajdów

 
Piramida

Tytuł zdjęcia: Piramida


Autor: Krzysztof Andrzejczak
Data dodania: 2012-08-05
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3046 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Nagrobek Leopolda Dittmera na dawnym cmentarzu ewangelickim w Brodnicy. Lekarz ów sprawował opiekę nad chorymi podczas epidemii cholery, która wybuchła w czerwcu 1831 roku. Miał on zamiast leków stosować preparaty zwiększające śmiertelność wśród pacjentów. Przybyła do Brodnicy komisja z Kwidzyna zbadała sprawę i poleciła zażycie tych specyfików przez samego lekarza. Dittmer eksperymentu nie przeżył, a legenda głosi, że za karę pochowany został w pozycji pionowej głową w dół. Napis na tablicy w języku łacińskim: Żyłem jak ty żyjesz, umrzesz jak ja umarłem, tak ubiega życie, żegnaj przechodniu i spełnij twe zdania. Leopold Friedrich Dittmer dr med. i chirurg, powiatowy lekarz urzędowy ur. w Królewcu d. 3 lutego 1797 zm. w Brodnicy d. 20 sierpnia 1831.
Miejscowość: Brodnica
Kraina: Pojezierze Brodnickie
Województwo: kujawsko-pomorskie
Tagi: cmentarze  
Schowaj mapę

Pojezierze Brodnickie

Pojezierze Brodnickie znajduje się na prawym brzegu Drwęcy, na północ od Brodnicy. To jeden z najbardziej malowniczych nizinnych zakątków naszego kraju. Pomimo tego, że znajduje się dość blisko Warszawy (ok. 200 km) teren ten pełni funkcje turystyczne jedynie lokalnie. Chętnie odpoczywają tutaj mieszkańcy niedalekiego Torunia oraz Grudziądza, rzadziej Bydgoszczy.

Na Pojezierzu Brodnickim znajduje się blisko 100 akwenów wodnych o powierzchni przekraczającej 1 ha. Tutejsze jeziora charakteryzują się wydłużonym kształtem, rozwiniętą linią brzegową z szeregiem półwyspów, zatok i na ogół stromymi zboczami. Dodatkowym walorem jest czystość wody - z reguły I klasy.

Do najpiękniejszych jezior należy zaliczyć: Wysokie Brodno, Bachotek, Robotno, Zbiczno, Wielkie i Małe Partęczyny oraz jeziora Strażym, Głowińskie i Łąkorz.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
ciekawa historia :) ale bez happy endu

Autor: Krzysztof   Dodano: 2012-08-05  18:23:00
zobacz wszystkie komentarze w serwisie