Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: BrodnicaWłącz pokaz slajdów

Zima
Zachód słońca
Wiosenne jezioro
Wierza ciśnień
Zośka ;
konik ;
kotek ;
Pagóry Pojezierza Brodnickiego. Okolice... Jajkowa
Groźne chmury nad pkp :
Wiosna :
Wiosna :
Dolina Drywęcy 2017
Dolina Drywęcy 2017
Dolina Drywęcy 2017
Dolina Drywęcy 2017
Zia ;
Zima ;
Zima:
Uchwycone w drodze :
Uchwycone w drodze :
Brodnica

Brodnica

miejscowość

Brodnica to spore miasteczko położone w województwie kujawsko-pomorskim zajmujące wszerz prawie całą dolinę Drwęcy. Trzeba przyznać, że pomimo znacznych rozmiarów i mocno miejskiego charakteru miasteczko zachowało wiele ze swego dawnego uroku.

Sercem Starego Miasta, położonego na prawym brzegu rzeki jest duży, trójkątny rynek otoczony kamieniczkami z XIX i początku XX wieku. Ozdobą placu jest zabytkowa krzyżacka studnia, spełniająca ponoć życzenia, oraz pozostałości zabytkowego ratusza z XIV wieku, po którym ostała się jedynie smukła wieżyczka z zegarem obudowana dookoła domami.

W miasteczku zachowały się także dwa bardzo cenne kościoły: św. Katarzyny, którego budowę rozpoczęto w 1285 roku (z cennym wystrojem wnętrza) oraz kościół i klasztor poreformacki z lat 1751 - 1761 kryjący w swoich wnętrzach mumie zakonników i fundatorów klasztoru Józefa Pląskowskiego starosty brodnickiego i jego małżonki Rozalii z Czapskich.

Największą atrakcją miasteczka są jednak pozostałości gotyckiego krzyżackiego zamku, po którym ostały się fragmenty murów, piwnice oraz wyniosła wieża, z której rozciąga się przepiękna panorama Brodnicy.