Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: BrodnicaWłącz pokaz slajdów

Wylewy Drwecy
Wylewy Drwecy
Widok na brodnicką Farę od strony fosy przy wieży krzyżackiej
Pałac Anny Wazówny w Brodnicy - nocą
W zakolu Drwęcy
ul. Zamkowa - Brodnica
Wieża krzyżacka w Brodnicy nocą
Fosa przy wieży krzyżackiej w Brodnicy
Wieża krzyżacka w Brodnicy
Drwęca
jezioro chojno
Małe Chojno
Duże Chojno
Małe Chojno
Małe Chojno
Małe Chojno
Zachód słonca- Nowy Dwór
Drwęca za Nowym Dworem
Wylewy Drwęcy koło Brodnicy.
Ołtarz boczny w brodnickim klasztorku
Brodnica

Brodnica

miejscowość

Brodnica to spore miasteczko położone w województwie kujawsko-pomorskim zajmujące wszerz prawie całą dolinę Drwęcy. Trzeba przyznać, że pomimo znacznych rozmiarów i mocno miejskiego charakteru miasteczko zachowało wiele ze swego dawnego uroku.

Sercem Starego Miasta, położonego na prawym brzegu rzeki jest duży, trójkątny rynek otoczony kamieniczkami z XIX i początku XX wieku. Ozdobą placu jest zabytkowa krzyżacka studnia, spełniająca ponoć życzenia, oraz pozostałości zabytkowego ratusza z XIV wieku, po którym ostała się jedynie smukła wieżyczka z zegarem obudowana dookoła domami.

W miasteczku zachowały się także dwa bardzo cenne kościoły: św. Katarzyny, którego budowę rozpoczęto w 1285 roku (z cennym wystrojem wnętrza) oraz kościół i klasztor poreformacki z lat 1751 - 1761 kryjący w swoich wnętrzach mumie zakonników i fundatorów klasztoru Józefa Pląskowskiego starosty brodnickiego i jego małżonki Rozalii z Czapskich.

Największą atrakcją miasteczka są jednak pozostałości gotyckiego krzyżackiego zamku, po którym ostały się fragmenty murów, piwnice oraz wyniosła wieża, z której rozciąga się przepiękna panorama Brodnicy.