Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: BrodnicaWłącz pokaz slajdów

Żłobek w brodnickim klasztorku.
Klasztor O. O. Franciszkanów w Brodnicy - Sanktuarium Św. Antoniego
Chór i ogrgany w sanktuarium św. Antoniego w Brodnicy - Ojców Franciszkanów
Sklepienie w brodnickim klasztorze Ojców Franciszkanów
nasze polskie widoki
Złota
nocne spacery.....
Jesienny,słoneczny dzień
Wolność... Lecące żurawie
przestrzeń
Drwęca w okolicy Brodnicy II
Drwęca w okolicy Brodnicy
okolice Brodnicy
po żniwach........
okolice Brodnicy
okolice Brodnicy
klasztorek nocą
Dzwonnica brodnickiego klasztorka
Lasy na pojezierzu
Lasy na pojezierzu
Brodnica

Brodnica

miejscowość

Brodnica to spore miasteczko położone w województwie kujawsko-pomorskim zajmujące wszerz prawie całą dolinę Drwęcy. Trzeba przyznać, że pomimo znacznych rozmiarów i mocno miejskiego charakteru miasteczko zachowało wiele ze swego dawnego uroku.

Sercem Starego Miasta, położonego na prawym brzegu rzeki jest duży, trójkątny rynek otoczony kamieniczkami z XIX i początku XX wieku. Ozdobą placu jest zabytkowa krzyżacka studnia, spełniająca ponoć życzenia, oraz pozostałości zabytkowego ratusza z XIV wieku, po którym ostała się jedynie smukła wieżyczka z zegarem obudowana dookoła domami.

W miasteczku zachowały się także dwa bardzo cenne kościoły: św. Katarzyny, którego budowę rozpoczęto w 1285 roku (z cennym wystrojem wnętrza) oraz kościół i klasztor poreformacki z lat 1751 - 1761 kryjący w swoich wnętrzach mumie zakonników i fundatorów klasztoru Józefa Pląskowskiego starosty brodnickiego i jego małżonki Rozalii z Czapskich.

Największą atrakcją miasteczka są jednak pozostałości gotyckiego krzyżackiego zamku, po którym ostały się fragmenty murów, piwnice oraz wyniosła wieża, z której rozciąga się przepiękna panorama Brodnicy.