Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: BrodnicaWłącz pokaz slajdów

Brodnicka Fara
Brodnicka Fara
Kościół  szklolny  w  Brodnicy
Trójkątny rynek w Brodnicy
Wieża krzyżacka w Brodnicy nocą
Wieża krzyżacka w Brodnicy nocą
Aleja Wędkarzy w Brodnicy
ul. Świętego Jakuba
Brodnica
szkoła w Brodnicy przy ul.Mazurskiej
Brodnica - tęczowe miasto
Pod tęczą znajduje się Brodnica - tęczowe miasto
ostrów
Wieża krzyżacka w Brodnicy
Widok na brodnicką Farę z okolicznych wzgórz.
Ołtarz boczny z obrazem Jezu Ufam Tobie w brodnickim klasztorze
Sanktuarium św. Antoniego w Brodnicy
Wieża krzyżacka w Brodnicy.
Pałac Anny Wazówny w Brodnicy - nocą
Wylewy Drwecy
Brodnica

Brodnica

miejscowość

Brodnica to spore miasteczko położone w województwie kujawsko-pomorskim zajmujące wszerz prawie całą dolinę Drwęcy. Trzeba przyznać, że pomimo znacznych rozmiarów i mocno miejskiego charakteru miasteczko zachowało wiele ze swego dawnego uroku.

Sercem Starego Miasta, położonego na prawym brzegu rzeki jest duży, trójkątny rynek otoczony kamieniczkami z XIX i początku XX wieku. Ozdobą placu jest zabytkowa krzyżacka studnia, spełniająca ponoć życzenia, oraz pozostałości zabytkowego ratusza z XIV wieku, po którym ostała się jedynie smukła wieżyczka z zegarem obudowana dookoła domami.

W miasteczku zachowały się także dwa bardzo cenne kościoły: św. Katarzyny, którego budowę rozpoczęto w 1285 roku (z cennym wystrojem wnętrza) oraz kościół i klasztor poreformacki z lat 1751 - 1761 kryjący w swoich wnętrzach mumie zakonników i fundatorów klasztoru Józefa Pląskowskiego starosty brodnickiego i jego małżonki Rozalii z Czapskich.

Największą atrakcją miasteczka są jednak pozostałości gotyckiego krzyżackiego zamku, po którym ostały się fragmenty murów, piwnice oraz wyniosła wieża, z której rozciąga się przepiękna panorama Brodnicy.