Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: BrodnicaWłącz pokaz slajdów

Niskie Brodno w jesiennej szacie
Jezioro Niskie Brodno w jesiennej szacie
Wieża i Drwęca w jesiennej szacie
Brodnica - park z widokiem na wieżę
Wieża zamku krzyżackiego
Wieża Zamkowa ( Krzyżacka ).
Brama Chełmińska.
Rzepak
Zachód 1
brodnickie widoki - zachód
brodnickie widoki
las 2
Las 1
okolice Brodnicy
Brzózki - Grzybno
j. Marek
Jezioro Niskie Brodno. Wędkarz
Jezioro Niskie Brodno. Liście grążeli
Jezioro Niskie Brodno. Trzcinowisko
Jezioro Niskie Brodno. Przybrzeżne trzciny
Brodnica

Brodnica

miejscowość

Brodnica to spore miasteczko położone w województwie kujawsko-pomorskim zajmujące wszerz prawie całą dolinę Drwęcy. Trzeba przyznać, że pomimo znacznych rozmiarów i mocno miejskiego charakteru miasteczko zachowało wiele ze swego dawnego uroku.

Sercem Starego Miasta, położonego na prawym brzegu rzeki jest duży, trójkątny rynek otoczony kamieniczkami z XIX i początku XX wieku. Ozdobą placu jest zabytkowa krzyżacka studnia, spełniająca ponoć życzenia, oraz pozostałości zabytkowego ratusza z XIV wieku, po którym ostała się jedynie smukła wieżyczka z zegarem obudowana dookoła domami.

W miasteczku zachowały się także dwa bardzo cenne kościoły: św. Katarzyny, którego budowę rozpoczęto w 1285 roku (z cennym wystrojem wnętrza) oraz kościół i klasztor poreformacki z lat 1751 - 1761 kryjący w swoich wnętrzach mumie zakonników i fundatorów klasztoru Józefa Pląskowskiego starosty brodnickiego i jego małżonki Rozalii z Czapskich.

Największą atrakcją miasteczka są jednak pozostałości gotyckiego krzyżackiego zamku, po którym ostały się fragmenty murów, piwnice oraz wyniosła wieża, z której rozciąga się przepiękna panorama Brodnicy.