Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Łabędź na jeziorze Wysokie Brodno

Galeria: Pojezierze Brodnickie Włącz pokaz slajdów

 
Łabędź na jeziorze Wysokie Brodno

Tytuł zdjęcia: Łabędź na jeziorze Wysokie Brodno


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2010-01-18
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 4035 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Ze ściśniętym sercem obserwowaliśmy łabędzie zimujące na jeziorze Wysokie Brodno. Była ich szóstka. Trzy młodziki, które najwyraźniej nie zdążyły jeszcze posiąść sztuki latania zanim dopadła je sroga zima i dorosła para z młodym. Ptaki od razu podzieliły się na dwa obozy, które rywalizowały ze sobą o, dostarczane przez ludzi, pożywienie. Prym objął dorosły samiec chroniący, przede wszystkim, swoją rodzinę. Aby nakarmić inne ptaki należało używać przeróżnych forteli, które z jednej strony odciągały uwagę dominującego ptaka, z drugiej strony zachęcały pozostałe łabędzie do zbliżenia się do ludzi.
Miejscowość: Lisa Młyn
Kraina: Pojezierze Brodnickie
Województwo: kujawsko-pomorskie
Schowaj mapę

Pojezierze Brodnickie

Pojezierze Brodnickie znajduje się na prawym brzegu Drwęcy, na północ od Brodnicy. To jeden z najbardziej malowniczych nizinnych zakątków naszego kraju. Pomimo tego, że znajduje się dość blisko Warszawy (ok. 200 km) teren ten pełni funkcje turystyczne jedynie lokalnie. Chętnie odpoczywają tutaj mieszkańcy niedalekiego Torunia oraz Grudziądza, rzadziej Bydgoszczy.

Na Pojezierzu Brodnickim znajduje się blisko 100 akwenów wodnych o powierzchni przekraczającej 1 ha. Tutejsze jeziora charakteryzują się wydłużonym kształtem, rozwiniętą linią brzegową z szeregiem półwyspów, zatok i na ogół stromymi zboczami. Dodatkowym walorem jest czystość wody - z reguły I klasy.

Do najpiękniejszych jezior należy zaliczyć: Wysokie Brodno, Bachotek, Robotno, Zbiczno, Wielkie i Małe Partęczyny oraz jeziora Strażym, Głowińskie i Łąkorz.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych