Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Kościół szklolny w Brodnicy

Galeria: Pojezierze Brodnickie Włącz pokaz slajdów

 
Kościół  szklolny  w  Brodnicy

Tytuł zdjęcia: Kościół szklolny w Brodnicy


Autor: Piotr Maciejewski
Data dodania: 2011-11-11
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 2459 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Kościół szkolny zbudowany został według projektu Stanisława Hebanowskiego w stylu neoklasycystycznym. Jego budowę rozpoczęto wmurowaniem kamienia węgielnego w dniu 16 maja 1827 roku. Uroczyste poświęcenie nastąpiło w niedzielę Palmarum dnia 4 kwietnia 1830 roku. Okolicznościowe przemówienie z tej okazji wygłoszono w języku niemieckim i polskim. Na wieży kościelnej zawieszono w roku 1834 dwa żeliwne, ofiarowane przez króla Fryderyka Wilhelma III dzwony, które przetrwały do czasów współczesnych.
Miejscowość: Brodnica
Kraina: Pojezierze Brodnickie
Województwo: kujawsko-pomorskie
Tagi: kościoły noc  
Schowaj mapę

Pojezierze Brodnickie

Pojezierze Brodnickie znajduje się na prawym brzegu Drwęcy, na północ od Brodnicy. To jeden z najbardziej malowniczych nizinnych zakątków naszego kraju. Pomimo tego, że znajduje się dość blisko Warszawy (ok. 200 km) teren ten pełni funkcje turystyczne jedynie lokalnie. Chętnie odpoczywają tutaj mieszkańcy niedalekiego Torunia oraz Grudziądza, rzadziej Bydgoszczy.

Na Pojezierzu Brodnickim znajduje się blisko 100 akwenów wodnych o powierzchni przekraczającej 1 ha. Tutejsze jeziora charakteryzują się wydłużonym kształtem, rozwiniętą linią brzegową z szeregiem półwyspów, zatok i na ogół stromymi zboczami. Dodatkowym walorem jest czystość wody - z reguły I klasy.

Do najpiękniejszych jezior należy zaliczyć: Wysokie Brodno, Bachotek, Robotno, Zbiczno, Wielkie i Małe Partęczyny oraz jeziora Strażym, Głowińskie i Łąkorz.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych