Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: Stare BrusnoWłącz pokaz slajdów

Na cmentarzu w Starym Bruśnie.
Cmentarz w Starym Bruśnie
Kamienny krzyż w polu
Stare Brusno - misterium
Stare Brusno - najstarsze krzyże. Roztocze
Kamienne krzyże ze Starego Brusna. Roztocze
Stare Brusno - najpiękniejszy z roztoczańskich cmentarzy
Nekropolia w Starym Bruśnie. Roztocze
Bruśnieńskie krzyże. Roztocze
Cmentarz w Starym Bruśnie. Roztocze
Na cmentarzu w Starym Bruśnie. Roztocze
Stare Brusno. Roztocze
Cmentarz w Starym Bruśnie
Cmentarz w Starym Bruśnie
Kamienna nekropolia w Starym Bruśnie
Stare Brusno. Roztocze
Cmentarz w Starym Bruśnie. Roztocze
Stare Brusno - ginące piękno. Roztocze
Nagrobek w Starym Bruśnie. Roztocze
Stare Brusno. Roztocze
Stare Brusno - Artykuły / Felietony
Cmentarze. Gdy gaśnie pamięć

Cmentarze. Gdy gaśnie pamięć

Cmentarze zajmują w życiu każdego narodu miejsce szczególne. "Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie". To słynne powiedzenie Stefana kardynała Wyszyńskiego najlepiej oddaje ducha cmentarzy: ich ciszę, piękno i ulotność...

 Polskie cmentarze. Metafizycznie

Polskie cmentarze. Metafizycznie

Cmentarze nierozerwalnie wpisane są w ziemię, na której się znajdują. W kamiennych mogiłach, nagrobnych inskrypcjach i ciszy nekropolii zapisana jest historia zarówno całych narodów, jak i zwykłych ludzi.

Artykuł dodano: 2024-04-18 | Autor: Autorzy serwisu PolskieKrajobrazy.pl
czytaj dalej
 
Artykuł dodano: 2024-04-18 | Autor: Szymon Narożniak
czytaj dalej
Stare Brusno

Stare Brusno

miejscowość

Stare Brusno to nieistniejąca już wieś na Roztoczu Wschodnim, nad Brusienką, wysiedlona jak i inne okoliczne miejscowości po drugiej wojnie światowej. Na terenie miejscowości powstał pierwszy dom pustelniczy sióstr Albertynek, założony przez Brata Alberta. Dziś nie ma po nim jednak śladu. Natomiast powodem, dla którego warto odwiedzić Stare Brusno jest schowany w lesie obok cerkwiska cmentarz. To bez wątpienia najpiękniejszy z południoworoztoczańskich cmentarzy, które według wielu źródeł zaliczne są do najpiękniejszych nekropolii w Europie. Większość nagrobków, które możemy na nich spotkać pochodzi właśnie z ośrodka kamieniarskiego znajdującego się w Starym Bruśnie.

Początkowo tworzono tu głównie koła młyńskie, jednak już od połowy XIX wieku coraz większy udział w produkcji miały przedmioty kultu oraz nagrobki. Pierwsze krzyże z uwagi na to, iż powstawały z bardzo twardego materiału, były dosyć niskie, głęboko wkopane w ziemię, o ramionach prostych lub poszerzających się na zewnątrz, jak w tzw. krzyżach maltańskich. Swymi rozmiarami i kształtem przypominały  znane z rozległych obszarów Europy, a w Polsce z Dolnego Śląska krzyże pokutne.

Dopiero później, kiedy przy produkcji nagrobków w Starym Bruśnie zaczęto stosować dużo bardziej miękki kamień wapienny, tutejsze krzyże i cokoły zaczęły się wzbogacać o coraz to nowe, bardziej finezyjne motywy. Dość charakterystycznym elementem przewodnim w nagrobkach spotykanych na roztoczańskich cmentarzach jest postać ukrzyżowanego Chrystusa i stojące z obu stron krzyża dwie Marie.