Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Zamek w Niedzicy - Zamek Dunajec

Galeria: Niedzica Włącz pokaz slajdów

 
Zamek w Niedzicy - Zamek Dunajec

Tytuł zdjęcia: Zamek w Niedzicy - Zamek Dunajec


Autor: JureK
Data dodania: 2010-06-03
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.25  Ocen: 4  Odsłon: 3573 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Średniowieczna warownia usytuowana na prawym brzegu Zbiornika Czorsztyńskiego we wsi Niedzica Zamek. Został wzniesiony prawdopodobnie w początkach XIV w. przez węgierskiego kolonizatora ziem granicznych Rykolfa Berzeviczego ze Strążek, na miejscu wcześniejszej budowli obronnej. Początkowo stanowił węgierską strażnicę na granicy z Polską. W 1470 przeszedł w ręce rodu Zapolyich, następnie, na okres 60 lat w posiadanie Łaskich (Hieronima, a później jego syna Olbrachta). Znany z hulaszczego trybu życia Olbracht Łaski zamek zastawił, później sprzedał Jerzemu Horvathowi, który go odbudował przekształcając w okazałą renesansową rezydencję (w znacznej części w takiej postaci zachował się po dziś dzień). W 1858 zamek przejął kolejny węgierski ród  Salamonowie. Po zakończeniu I wojny światowej znalazł się na terytorium Polski, choć był nadal własnością Salamonów do 1945. Był plenerem wielu filmów, a także występował w utworach literackich. Dzisiaj spełnia funkcje muzealno-hotelowo-gastronomiczne.
Miejscowość: Niedzica
Kraina: Pieniny
Województwo: małopolskie
Tagi: muzea zamki  
Schowaj mapę

Niedzica

Wieś Niedzica całe stulecia była częścią państwa węgierskiego. Do Polski została przyłączona dopiero w 1920, po rozpadzie Austro-Węgier. Co ją wyróżnia, to nieprawdopodobnie piękne położenie nad zbiornikiem czorsztyńskim i zamek Dunajec - średniowieczna warownia, która usadowiła się na wschodnim skalnym cyplu grzbietu Tabor.

Zamek Dunajec pochodzi z XV w. i jest jedną z największych atrakcji w województwie małopolskim. Zachował się prawie w całości. Wznosi się na kilkusetmetrowej skarpie nad Dunajcem i przegląda w lustrze połyskującej wody. Rozpościerające się zeń malownicze widoki podziwiać można z dwóch tarasów widokowych - na Pieniny, zamek czorsztyński i zaporę. Zwiedzaniu udostępniony jest szczęśliwie zarówno zamek górny, jak i dolny, które oferują nie tylko coś dla ducha, ale i ciała. Zjemy tu smakowity obiad, zwiedzimy zamkowe komnaty - Salomonów, salę myśliwską czy izbę straży, oraz lochy, w których dziś mieści się izba tortur (podobno więziono tu Janosika).

Zamek i okolica bezsprzecznie zauroczą każdego, ich czarowi poddał się także niejeden filmowy reżyser - w latach 50. XX w. kręcono tu na przykład niektóre sceny "Zemsty", a także serialu "Janosik". Zamek Dunajec zobaczymy też w "Wakacjach z duchami" i "Mazepie" zrealizowanej na podstawie dramatu Juliusza Słowackiego.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Zamek w Niedzicy - Zamek Dunajec
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Piękne niebo, zupełnie takie jak dzisiaj w Pile :)

Autor: Ewelina B.   Dodano: 2010-06-04  08:49:33
Tak, jest tam rewelacyjnie. Wszystko w jednym:woda-Jezioro Czorsztyńskie i Dunajec, Ruiny -w sąsiedztwie Czorsztyn, skałki-to wiadomo, zamek - Niedzica.

Autor: JureK   Dodano: 2010-06-03  10:43:49
Malowniczo..!!!

Autor: Krystyna   Dodano: 2010-06-03  10:31:59
zobacz wszystkie komentarze w serwisie