Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Zamek w Niedzicy

Galeria: Niedzica Włącz pokaz slajdów

 
Zamek w Niedzicy

Tytuł zdjęcia: Zamek w Niedzicy


Autor: M. & P.Górniak
Data dodania: 2011-10-02
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1085 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Ozdobna pierwsza litera pięknie położony nad Dunajcem okazały zamek w Niedzicy (również nazywany Dunajcem) stoi na stromej skale o wysokości 566 m n.p.m. Wygląd otoczenia zamku został znacznie zmieniony w latach 80-tych XX w., gdy na rzece ukończono budowę potężnej zapory. Ten węgierski niegdyś zamek oraz pobliska polska warownia w Czorsztynie bardziej efektownie górowały nad okolicą i przypominały typowe "orle gniazda". Zamek zachował się praktycznie w całości. Najwyższa, a zarazem najstarsza część zbudowana z kamienia wapiennego, z wysoką kwadratowa wieżą to zamek górny. Składa się on, oprócz wieży, z kaplicy (widać resztki polichromii), niewielkiej części mieszkalnej i małego dziedzińca ze studnią, głęboką na 90 m. Wg legendy kopali ją jeńcy tatarscy i posiadała ona połączenie z Dunajcem. Brama do pierwotnego zamku murowanego z XIV w. prowadziła od południa, zachowały się ślady bramy i mostu zwodzonego. Pod zamkiem górnym znajdowało się więzienie, w którym podobno więziony był Janosik, można tam dziś jeszcze zobaczyć dyby. Zamek dolny, powstały na dawnym przedzamczu zamku gotyckiego jest otynkowany. Posiada w sumie 3 baszty i basteje: narożną i kapliczną oraz bramną. W baszcie kaplicznej pozostały resztki po dawnej bramie wjazdowej z końca XV w. Mury obwodowe zwieńczone są renesansową attyką. Między zamkami dolnym i górnym znajduje się zamek średni z zabudową mieszkalną. Do zwiedzania z przewodnikiem udostępnione są komnaty na zamku górnym i średnim, zawierające ekspozycje związane z historią zamku oraz wyposażeniem siedziby szlacheckiej. Z dwóch tarasów widokowych rozciąga wspaniały widok na okolicę: Pieniny, zaporę, zamek czorsztyński a nawet Tatry. Na dole jest też restauaracja. Niestety nie ma wejścia do większości zamku dolnego z dwiema basztami, ponieważ ten obszar jest użytkowany przez Stowarzyszenie Historyków Sztuki oraz hotel, co jest dużą stratą dla turystów. W sezonie do zwiedzania udostępniony jest także spichlerz ze sztuką ludową Spisza.
Miejscowość: Niedzica
Kraina: Pieniny
Województwo: małopolskie
Tagi: góry zamki  
Schowaj mapę

Niedzica

Wieś Niedzica całe stulecia była częścią państwa węgierskiego. Do Polski została przyłączona dopiero w 1920, po rozpadzie Austro-Węgier. Co ją wyróżnia, to nieprawdopodobnie piękne położenie nad zbiornikiem czorsztyńskim i zamek Dunajec - średniowieczna warownia, która usadowiła się na wschodnim skalnym cyplu grzbietu Tabor.

Zamek Dunajec pochodzi z XV w. i jest jedną z największych atrakcji w województwie małopolskim. Zachował się prawie w całości. Wznosi się na kilkusetmetrowej skarpie nad Dunajcem i przegląda w lustrze połyskującej wody. Rozpościerające się zeń malownicze widoki podziwiać można z dwóch tarasów widokowych - na Pieniny, zamek czorsztyński i zaporę. Zwiedzaniu udostępniony jest szczęśliwie zarówno zamek górny, jak i dolny, które oferują nie tylko coś dla ducha, ale i ciała. Zjemy tu smakowity obiad, zwiedzimy zamkowe komnaty - Salomonów, salę myśliwską czy izbę straży, oraz lochy, w których dziś mieści się izba tortur (podobno więziono tu Janosika).

Zamek i okolica bezsprzecznie zauroczą każdego, ich czarowi poddał się także niejeden filmowy reżyser - w latach 50. XX w. kręcono tu na przykład niektóre sceny "Zemsty", a także serialu "Janosik". Zamek Dunajec zobaczymy też w "Wakacjach z duchami" i "Mazepie" zrealizowanej na podstawie dramatu Juliusza Słowackiego.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Zamek w Niedzicy
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych